AKT jätti ahtausalaa koskevan lakkovaroituksen
28.1.2022
Auto- ja Kuljetusalan Työntekijäliitto AKT ry jätti tänään ahtausalaa koskevan lakkovaroituksen Satamaoperaattorit ry:lle ja valtakunnansovittelijalle. Lakon on määrä alkaa 14.2.2022 kello 6, mikäli AKT:n ja Satamaoperaattorien neuvotteluissa ei sitä ennen päästä sopimukseen. Lakko koskisi ahtausalan työehtosopimuksen alaisia töitä.
Lakkovaroitus liittyy käynnissä oleviin työehtosopimusneuvottelujen erimielisyyksiin. Suurin erimielisyys koskee palkankorotusten tasoa.
AKT lähtee puheenjohtaja Ismo Kokon mukaan siitä, että ahtaajien ansiot ja työhyvinvointi kehittyvät myös jatkossa.
− Satamissa tavaravirrat ovat kasvaneet ja Suomen teollisuus on korkeasuhdanteessa, koronasta huolimatta. Ahtaajille tämä on merkinnyt lisääntynyttä työmäärää ja kasvanutta vastuuta, sanoo Kokko.
Hän muistuttaa myös, että lähes koko Suomen vienti- ja tuonti kulkee satamien kautta ja ahtaajat ovat korona-aikana osaltaan varmistaneet yhteiskunnan toimimisen.
−Toivottavasti neuvotteluissa päästään sopimukseen. Tästä on maltillisilla työnantajilla iso vastuu. AKT suhtautuu sopimiseen pragmaattisesti ja haluaa turvata jäsenilleen asialliset työehdot, sanoo Ismo Kokko
Aiemmin on ahtausalalle ilmoitettu ylityö- ja vuoronvaihtokiellosta, joka käynnistyy 1.2.2022 kello 6.
Lisätietoja:
Ismo Kokko, puheenjohtaja
p. 040 732 5375
ismo.kokko@akt.fi
Päivitetty: 28.1.2022
Viimeisimmät uutiset
- AKT:lle avattiin ovia sovitteluun3.2.2023
- Miksi #Palkkaliitto?3.2.2023
- Lakko on kollektiivinen toimenpide, jonka laajuuteen liittyvät kysymykset tulee esittää ammattiliitolle, ei työntekijöille3.2.2023
- AKT antoi lakkovaroitukset sekä satamien ahtaustyöhön että kolmelle autoliikenteen sopimusalalle31.1.2023
- Linja-autoyhtiö Reissu Ruotissa kerätään laittomasti tietoja työntekijöiden lakkoaikeista31.1.2023
- SAK:n tutkimus: Lakkovalmius laajaa halki palkansaajakentän31.1.2023
- AKT aloittaa satamien ahtaustyötä koskevan ylityökiellon29.1.2023
- Tes-neuvotteluita on jatkettu ilman edistymistä27.1.2023
- AKT on irtisanonut Viking Line Abp:n työehtosopimuksen – Neuvottelutulokseen ei päästy27.1.2023
- AKT:n hallitus antoi valtuudet päättää työtaistelutoimista20.1.2023
Päivitetty: 28.1.2022