Hallituksen velkatavoite karkasi – pienituloisia kuritettu turhaan

24.4.2025

Hallitusohjelmaan on asetettu tavoitteeksi, että valtion velkaantuminen pysähtyy ja talous lähtee reippaaseen kasvuun. Sen sijaan suunta on päinvastainen. Tästä piti tulla kasvuriihi, mutta tuloksena olikin kaverikapitalismin riihi.

Näillä ratkaisuilla hallitus on käytännössä päästänyt irti kaikkein tärkeimmästä talouspoliittisesta tavoitteestaan, valtion velkasuhteen taittamisesta. Tutkimukset eivät tue väitettä siitä, että esimerkiksi yhteisöveron lasku olisi tehokas keino edistää talouskasvua. Todennäköisesti se kasvattaa yrityksistä ulos maksettavien osinkojen määrää ja investoinnit jäävät edelleen puuttumaan.

- Hallituskauden puolivälissä on siirrytty aikaan, jossa jaetaan hyvää omille etupiireille. Mikään muu ei tosiasiassa selitä yhteisöveron reipasta alentamista, joka verotulojen osalta syö käytännössä kokonaan aiemmin tehdyn arvonlisäveron kiristyksen ja velkatavoite karkaa käsistä, tiivistää AKT:n puheenjohtaja Ismo Kokko

Aiemmin toteutetut pienituloisiin työntekijöihin, eläkeläisiin ja opiskelijoihin kohdistetut rajut leikkaukset näyttäytyvät nyt siinä valossa, että niillä rahoitetaankin yrityksille ja hyvätuloisille annettavia uusia verohelpotuksia. Valtionvelan edelleen kasvaessa voidaankin odottaa vielä lisää leikkauksia heikoimmassa asemassa oleville.

Hallitus ei pysty antamaan takeita sen enempää talouskasvun piristymisestä kuin velkaantumisen vähenemisestä. Yrityksille ei synny velvollisuutta työllistää tai investoida vaan ne voivat käyttää veroeuroista säästyvät summat esimerkiksi maksamalla suurempia osinkoja omistajilleen. 

Huomion kiinnittämiseksi toisaalle, ajetaan ammattiyhdistysliikkeen verovähennysoikeuden poistamista, mikä on ollut pitkään kokoomuksen tavoitteena. Vähennysoikeuden poistolla kiristetään työntekijöiden verotusta, eikä se valitettavasti tuo lisää investointeja tai muuta talouskasvua. Valtio saa tästä lisää verotuloja noin 190 miljoonaa euroa, mikä on murto-osa nyt jaettavista veronalennuksista.

- Perussuomalaiset eivät näytä oppineen kunta- ja aluevaalien tuloksesta mitään, koska he jatkavat umpikokoomuslaisella talouslinjalla, työntekijöiden hylättyä heidät äänestyskopissa. Tämän sijaanhan heidän kannattaisi miettiä, mikä heidän politiikassaan on kokonaisuutena mennyt pieleen, sanoo Kokko 


Päivitetty: 24.4.2025