SLL, AKT ja IAU yhteistyöhön - tavoitteena lentoliikenteeseen toimialakohtaiset tes-ratkaisut
14.2.2025

Suomen Liikennelentäjäliitto SLL, Auto- ja Kuljetusalan Työntekijäliitto AKT ja Ilmailualan Unioni IAU ovat sopineet yhteistyöstä käynnissä olevalla neuvottelukierroksella. Päämääränä on solmia Palvelualojen työnantajat PALTA:n kanssa toimialakohtaiset työehtosopimukset, joissa huomioidaan myös lähihistoriassa tehdyt poikkeavat työehtoratkaisut.
Finnairin lentäjiä koskevia sopimusneuvotteluja on käyty yli puoli vuotta ilman, että ne olisivat johtaneet tuloksiin edes kuukausia kestäneessä sovittelussa. AKT:n Finnairin matkustamohenkilökunnan työehtosopimuksen voimassaolo päättyi 31. tammikuuta ilman sopimusta. IAU:n lentoliikenteen teknisiä ja maahuolintapalveluja koskeva työehtosopimus päättyy 15. maaliskuuta.
- Olemme takavuosina tehneet merkittäviä säästötoimia, jotta Finnair selvisi yli vaikeiden vuosien. Tingimme lomarahoissa, työvuorokorvauksissa, palkankorotuksissa ja jopa eläkkeissä. On mahdotonta hyväksyä, ettei tätä yli 200 miljoonan euron uhrausta nyt huomioidakaan. Työnantajaliitto ei neuvottelupöydässä osoita minkäänlaista ymmärrystä edes pieneltä osin työntekijöiden elämänhallinnan ja työssäjaksamisen aivan välttämättömille parannustarpeille, SLL:n puheenjohtaja Vesa Uuspelto kertoo.
AKT:n puheenjohtaja Ismo Kokko kertoo, että työntekijöiden tinkiminen omista palkoistaan yhdistää kolmen liiton jäseniä.
- Porukat kiristivät vyötään ja työtahtia, jotta työnantaja selvisi yli vaikeiden vuosien. Suomessa ihan kaikkien palkansaajien ostovoima on kuopassa. Nyt yhteistyötä tiivistävien liitojen jäsenille ongelma on erityinen, sillä olemme tuosta ns. yleisestä linjasta jäljessä 4–15 prosenttia.
IAU:n puheenjohtaja Juhani Haapasaaren mukaan kyse on vastavuoroisuuden periaatteesta.
- Työntekijät eivät ole vaatimassa takautuvasti palkankorotuksia, joista luovuttiin koronapandemian vuoksi määräaikaisin sopimuksin vuosina 2021 ja 2022. Se, mitä he vaativat, on heidän suhteellisen ansiotasonsa palauttaminen samalle tasolle muihin toimialoihin nähden, kuin se oli koronaa edeltävänä vuonna 2019.
SLL:n, AKT:n ja IAU:n sopiman yhteistyön perustana on liittojen välinen tiivis tiedonvaihto, sekä toimien keskinäinen koordinointi mahdollisimman tehokkaalla tapaa, jotta tavoitellut toimialakohtaiset työehtoratkaisut saavutetaan kaikilla kolmella sopimusalalla.
Päivitetty: 14.2.2025
Viimeisimmät uutiset
- SAK:n kysely: Henkilöperusteisen irtisanomisen helpottaminen lisää irtisanomisia ja kiistoja työpaikoilla29.10.2025
- Hallituksen esitys irtisanomisten helpottamisesta tuo lisää epävarmuutta työntekijöiden elämään23.10.2025
- AKT: Pula rekkaparkeista stressaa kuljettajia6.10.2025
- Finnairin matkustamohenkilökunnan ja Viking Linen työehtosopimukset julkaistu6.10.2025
- Satamien työturvallisuusviikko 6.-10.10.20256.10.2025
- Työperäinen hyväksikäyttö miljardiluokan ongelma - Kiinni jäämisen riskiä pitää suurentaa3.10.2025
- AKT:n Koulutusstipendien syksyn haku käynnissä1.10.2025
- AKT:lle voitto työtuomioistuimessa lakkovahdin irtisanomisesta29.9.2025
- Kuljetusliitot: Työneuvoston lakkauttaminen on lyhytnäköistä ja typerää – epävarmuus työmarkkinoilla kasvaa24.9.2025
- SAK:n Jarkko Eloranta: Leikkaako hallitus työntekijöiltä arkipyhät vai ei?23.9.2025
Päivitetty: 14.2.2025