AKT mukana Työväen Musiikkitapahtumassa: lipputukea jäsenkortilla
10.6.2015
AKT on jälleen vuoden tauon jälkeen Työväen Musiikkitapahtuman yhteistyökumppani näkyen muuan muassa festivaalikuljetuksissa, tapahtuman bussipysäkeillä sekä tapahtumatorilla.
AKT:n tarjoamia ilmaisia festivaalikuljetuksia ovat 24.–25.7. järjestettävät kyydit tapahtuma-alueelta Kirjaslammen tanssilavalle, yöbussit Tampereelle sekä Valkeakosken kaupungin sisäinen yövuoro. Bussien aikataulutiedot löytyvät festivaaliohjelmasta.
Nelipäiväistä tapahtumaa vietetään Valkeakoskella 23.–26.7.2015 jo 44.kerran. Tapahtuma on tunnettu nimekkäästä esiintyjäkaartista sekä lämminhenkisestä tunnelmastaan. Monipuolisessa ohjelmistossa kuullaan muun muassa poppia, rokkia, räppiä, työväenlauluja ja maailmanmusiikkia. Vuosittain festivaalilla vierailee yhteensä noin 40 000 kävijää.
Tänä kesänä lavalle nousevat muun muassa Popeda, Jenni Vartiainen, Maija Vilkkumaa, Egotrippi, Viikate, Pete Parkkonen, Dave Lindholm, Club For Five, Amadeus Lundberg, Shava sekä tv:stä tuttu liitto-orava Salme Pasi.
Luvassa on myös kaksi teemakonserttia: Punatukkaiselle tytölleni on huikea tribuutti Olavi Virralle, ja Toverit herätkää -konsertissa kuullaan poliittisten laulujen parhaimmistoa Vuokko Hovatan ja Sinikka Sokan tulkitsemana.
Tapahtuma järjestetään viimeisten vuosien tapaan UPM:n Tervasaaren tehtaan ja Myllysaaren museon historiallisessa miljöössä, aivan Valkeakosken keskustassa. Lisätiedot ja ohjelma kokonaisuudessaan löytyy osoitteesta www.valmu.com
Lipputukea jäsenkortilla
AKT tukee myös jäseniään 75 % lippualennuksella. Edullisemmat ennakkoliput ovat voimassa 6.7 asti. Ammattiliittoalennukset ovat henkilökohtaisia, vain yksi alennusranneke per jäsen.
Alennusrannekkeita tilattaessa www.tiketti.fi tai www.lippu.fi on syötettävä liiton jäsennumero. Tapahtumatoimistolta ostettaessa on esitettävä liiton jäsenkortti. Päivärannekkeen ennakkohinta on 30–40 € (riippuen päivästä) ja tapahtumarannekkeen 60 € (to-su). Tiketistä tai Lippupisteestä ostettaessa lisätään hintaan palvelumaksu.
Päivitetty: 5.6.2019
Viimeisimmät uutiset
- SAK: Hallitus jatkaa päätöksillään köyhyyden syventämistä12.12.2025
- ”Työsopimuslain heikennys pyyhkäisee historiaan vuosikymmenten oikeuskäytännöt – varmuutta työsuhdeturvan tulevaisuudesta ei ole”11.12.2025
- PHT: ”Ministeri Kaisa Juuso on päättänyt lakkauttaa työikäisten hyvinvointia edistävän toiminnan”11.12.2025
- Kuljetusliitot KL: Työvoiman riisto Suomessa on saatava loppumaan8.12.2025
- Orpon hallitus saksi vastoin virkaesitystä työelämän perusoikeuksien rahoituksen5.12.2025
- Järjestöjen valtionapupäätökset: Merkittävä leikkaus työelämän ihmisoikeustyöhön5.12.2025
- SAK:n selvitys: Ilmastonmuutosta hillitään työpaikoilla, mutta työntekijöiden osaamiseen ei satsata2.12.2025
- SAK:n Jarkko Eloranta: Hallitus on keskittynyt elinkeinoelämän toiveiden täyttämiseen ja unohtanut työttömät20.11.2025
- AKT: Palkansaajien ostovoima on kasvanut toista vuotta peräkkäin – positiivinen käänne saatu työehtosopimusneuvotteluilla19.11.2025
- Linja-autonkuljettajien vessaongelmissa käänne parempaan19.11.2025
Päivitetty: 5.6.2019
