AKT:n päivitetty ohjeistus ammattiosastojen ja luottamusmiesvalinta -kokouksiin
2.12.2020
TARKISTA AINA AJANKOHTAISET OHJEISTUKSET ENNEN KOKOUSTA!
Huomioi myös AVI:n alueelliset rajoitukset tästä linkistä sekä kuntien ja kaupunkien päätökset sekä sairaanhoitopiirien suositukset, jotka löytyvät tästä linkistä alueiden tilanne, suositukset ja rajoitukset
Ammattiosastojen kokoukset ja tilaisuudet koronaepidemian aikana
Kokouksen järjestäjä
- varmistaa tilan riittävyyden kokousta varten (Turvavälit vähintään 2 metriä koko kokouksen ajan huomioiden tauot ja mahdolliset tarjoilut. Tilojen henkilömäärä enintään puolet normaalista). Huomioi kokouspaikan omat ohjeistukset.
- huomioi tämän hetken enimmäishenkilömäärän per/tila (max. 50 henkeä/tila). Tarkista aina oman sairaanhoitopiiriin ohjeet kokouksen järjestämishetkellä. Yli 50 hengen tapahtumat eivät ole sallittuja ja pienemmissä tapahtumissa on laadittava turvallisuussuunnitelma. (Huomioi, alueesi henkilömääräsuositukset)
- huomioi matkustussuositukset/-rajoitukset koronan leviämis- tai kiihtymisvaiheessa olevalle alueella ja alueelta muualle
- järjestää paikalle käsidesiä ja kasvomaskit (käytetään kasvomaskia sisätiloissa)
- pitää kirjaa osallistuneista, jos joudutaan tekemään mahdollisen altistumisen takia kartoitusta
- ohjeistaa kutsussa, ettei tilaisuuteen saa osallistua sairaana/oireisena ja muistutetaan varovaisuudesta riskiryhmään kuuluvia kohtaan. Lisäksi ohjeet kokouspaikalla järjestelyistä.
- Mahdollisista tarjoiluista on hyvä pidättäytyä. Jos tarjoilu järjestetään, tulee käsienpesumahdollisuus olla ennen ja jälkeen ruokailun. Aina kun syödään, juodaan tai poistetaan kasvoilta kasvomaski, on se vaihdettava.
Luottamusmiesten valintakokoukset/äänestykset
- Työpaikalla järjestettävissä kokouksissa otetaan huomioon työnantajan ohjeet heidän hallitsemissa tiloissa.
- Jos ei ole laadittu ohjeita, niin noudatetaan yllä olevia ohjeita.
- Jos työnantaja kieltää käyttämästä tilojaan, niin toimitaan yllä olevien ohjeiden mukaisesti.
- Tilaisuuden järjestäjä huolehtii kokonaisuudesta.
Muistetaan, että korona leviää tehokkaimmin pisaratartuntana. Suurimpana haasteena ovat oireettomat koronan kantajat.
Tarkempia tietoja Opetus- ja kulttuuriministeriön ja Terveyden ja hyvinvoinninlaitoksen ohjeistus 21.9.2020 (muokattu 4.11.2020).
Päivitetty: 2.12.2020
Viimeisimmät uutiset
- SAK:n kysely: Henkilöperusteisen irtisanomisen helpottaminen lisää irtisanomisia ja kiistoja työpaikoilla29.10.2025
- Hallituksen esitys irtisanomisten helpottamisesta tuo lisää epävarmuutta työntekijöiden elämään23.10.2025
- AKT: Pula rekkaparkeista stressaa kuljettajia6.10.2025
- Finnairin matkustamohenkilökunnan ja Viking Linen työehtosopimukset julkaistu6.10.2025
- Satamien työturvallisuusviikko 6.-10.10.20256.10.2025
- Työperäinen hyväksikäyttö miljardiluokan ongelma - Kiinni jäämisen riskiä pitää suurentaa3.10.2025
- AKT:n Koulutusstipendien syksyn haku käynnissä1.10.2025
- AKT:lle voitto työtuomioistuimessa lakkovahdin irtisanomisesta29.9.2025
- Kuljetusliitot: Työneuvoston lakkauttaminen on lyhytnäköistä ja typerää – epävarmuus työmarkkinoilla kasvaa24.9.2025
- SAK:n Jarkko Eloranta: Leikkaako hallitus työntekijöiltä arkipyhät vai ei?23.9.2025
Päivitetty: 2.12.2020