TP valmistelee koordinoitua liittokierrosta
15.1.2016
Teollisuuden palkansaajat TP valmistautuu koordinoimaan mahdollisen työmarkkinoiden liittokierroksen palkkaratkaisua. TP edustaa teollisuudessa ja sitä lähellä olevilla aloilla työskenteleviä palkansaajia.
TP:n mukaan mahdollisen liittokierroksen toteutuessa sille jää luontevasti tehtävä valmistella palkansaajien osalta teollisuusvetoista palkanmuodostusmallia. Lähtökohtana on tiivis neuvottelukoordinaatio yli järjestö- ja työehtosopimusrajojen, jonka pohjalta ammattiliitot neuvottelevat ja sopivat omat työehtosopimuksensa.
TP:n mukaan palkanmuodostusmallia rakennettaessa on käytävä kattavasti keskustelua myös muiden sektoreiden palkansaajajärjestöjen kanssa.
Neuvottelukoordinaation lisäksi TP on valmistelemassa myös yhteistä järjestöllistä toimintavalmiutta.
TP:n suurimpia jäsenliittoja ovat Metallityöväen liitto, Ammattiliitto Pro, Insinööriliitto, TEK, TEAM ja AKT.
Päivitetty: 5.6.2019
Viimeisimmät uutiset
- AKT aloittaa satamien ahtaustyötä koskevan ylityökiellon29.1.2023
- Tes-neuvotteluita on jatkettu ilman edistymistä27.1.2023
- AKT on irtisanonut Viking Line Abp:n työehtosopimuksen – Neuvottelutulokseen ei päästy27.1.2023
- AKT:n hallitus antoi valtuudet päättää työtaistelutoimista20.1.2023
- AKT:n tes-neuvottelukierroksen neuvottelut laajenevat viikolla kolme19.1.2023
- AKT:n Talvipäiviä vietetään maaliskuussa Oulussa - Varmista paikkasi kilpailuissa 31.1. mennessä19.1.2023
- Huolinta-alan työehtosopimusneuvottelut ovat alkaneet17.1.2023
- AKT:n tes-neuvotteluja jatkettiin jälleen ahtausalan ja autoliikenteen sopimusalojen osalta13.1.2023
- ”Järjestöllisiä toimia koordinoidaan yhdessä”9.1.2023
- AKT:n työehtosopimusneuvotteluja on jatkettu tällä viikolla ahtausalan ja autoliikenteen sopimusalojen osalta5.1.2023
Päivitetty: 5.6.2019