Airprolle kolmivuotinen sopimus
21.12.2016
Sopimus ei sisällä työajan pidennystä eikä kriisilauseketta. Palkankorotukset noudattavat teollisuuden yleistä linjaa.
AKT ja Airpro Oy ovat solmineet kolmivuotisen työehtosopimuksen Sopimus sisältää yhden optiovuoden. Ensi vuonna yleispalkankorotuksia ei tehdä, mutta seuraavina vuosina yleispalkankorotuksissa noudatetaan teollisuuden yleistä linjaa.
Lisäksi sopimukseen kuuluu joka syksy erikseen tehtävä taulukkopalkkojen liukumakorotus.
AKT:n puheenjohtaja Marko Piirainen on tyytyväinen, että myös Airpron kuljettajille saatiin neuvottelutulos ja muistuttaa, että sopimalla osapuolet kantoivat yhteiskuntavastuuta suomalaiseen sopimusyhteiskuntaan kuuluvalla tavalla.
Airpron kuljettajat työskentelevät lentokentillä ns. ramp-kuljettajina, jotka hoitavat lentokenttien sisäisen henkilöliikenteen.
Sopimus on hyväksyttävä vielä AKT:n ja Airpro Oy:n hallinnoissa.
Päivitetty: 5.6.2019
Viimeisimmät uutiset
- AKT sai työehtosopimuksen Finnairin matkustamohenkilökunnalle22.5.2025
- Vahva tuki suomalaisilta ay-jäsenmaksujen verovähennysoikeudelle22.5.2025
- Ismo Kokon puhe AKT:n valtuuston kokouksessa: Ay-liike luo yhteiskuntaan elintärkeää taloudellista turvaa ja vakautta.21.5.2025
- AKT:n 2. varapuheenjohtaja Niko Blom AKT:n valtuuston kokouksessa: Jäseniltä selkeä viesti, teimme juuri sen mikä kannatti21.5.2025
- Seuraavan hallituksen tehtävänä pistää vientimalli uusiksi21.5.2025
- AKT:lle neuvottelutulos Finnairin matkustamohenkilöstön työehtosopimuksesta19.5.2025
- Matkatoimistoalan ja Finnairin matkustamohenkilöstön neuvotteluissa pohditaan esityksiä15.5.2025
- Finnairin matkustamohenkilöstön ja matkatoimistoalan neuvotteluissa etenemistä9.5.2025
- Liikenneopetusalalle työehtosopimus8.5.2025
- Huolinta-alan varastoterminaali- ja satamatyöntekijöiden palkkataulukot uudelle sopimuskaudelle8.5.2025
Päivitetty: 5.6.2019