AKT:n talvipäivillä Kajaanissa runsas osanotto
15.3.2019
Lauantaina käynnistyvät AKT:n talvipäivät Kajaanissa kokoavat AKT:n jäseniä eri puolilta maata.
AKT:n talvipäivien ohjelma on perinteinen: hiihtokilpailu, salibandyturnaus, karaokemestaruudesta kisaaminen, pilkkikilpailu ja iltajuhla. Lauantaina iltajuhlassa jaetaan myös kultamerkit ansioituneille AKT:n jäsenille.
Jokerilajina tänä vuonna on mäenlasku. Uutta on myös se, että pilkkimestaruus ratkotaan vasta sunnuntaina.
Järjestävän osaston Kajaanin Seudun Automiesten puheenjohtaja Iikka Tolonen ja sihteeri Jukka Rusanen kertoivat, että kaikki Kajaanin ja lähiseudun majoituspaikat on myyty loppuun. Kokonaisuudessa he arvelivat osanottajamäärän lähentelevän tuhatta.
Tänään aamupäivällä järjestettiin talvipäivien tiimoilta lehdistötilaisuus. Siinä liiton johto ja järjestävän osaston Kajaanin Seudun Automiesten edustajat olivat Kainuun Sanomien toimittajan tentattavana ajankohtaisista asioista.
AKT:n johto ja talvipäivien järjestävän osaston Kajaanin Seudun Automiesten edustajat Kainuun sanomien toimittajan tentattavana.
Kajaanin Seudun Automiesten puheenjohtaja Iikka Tolonen ja sihteeri Jukka Rusanen kertovat, että osastossa on tehty isolla porukalla paljon töitä talvipäivien onnistumisen eteen.
Päivitetty: 5.6.2019
Viimeisimmät uutiset
- Kaupan automiesten työehtosopimus julkaistu13.8.2025
- Merenkulun miehistötukien leikkaus tekee suomalaisesta merenkulusta lopun: Suomen lipun alla purjehtivat alukset ulosliputetaan ja merimiehistä tulee työttömiä7.8.2025
- SAK: Lupaus arjen turvaamisesta ei pitänyt - kuntien peruspalveluihin ja järjestöjen rahoitukseen esitetään leikkauksia, yrityksiä taas suojellaan7.8.2025
- SAK: Vero-oikeuden näkökulmat puoltavat työmarkkinajärjestöjen jäsenmaksujen verovähennysoikeuden säilyttämistä4.8.2025
- Tartu haaveisiin ja hae apurahaa31.7.2025
- Kuljetusliitot KL: Orpo-Purran hallitus lisää pätkätöitä ja jatkaa työntekijöiden oikeuksien polkemista30.7.2025
- Iltalehdessä annetut kommentit eivät edusta AKT:n linjaa29.7.2025
- Perussuomalaisten politiikka pahentaa halpatyön ongelmaa17.7.2025
- Liikenneopetusalan, Matkatoimistoalan ja Finnairin matkustamohenkilöstön palkkataulukot uudelle sopimuskaudelle - Uusia työehtosopimuksia julkaistu26.6.2025
- Rikotut työmarkkinat? - Poliitikot ja liittojohtajat lavalla Työväen Musiikkitapahtumassa Valkeakoskella27.6.2025
Päivitetty: 5.6.2019