AKT on päättänyt toistaiseksi keskeyttää Keitele Groupia koskeneet saartotoimet Suomen satamissa
7.1.2022
Teollisuusliitto ry pyysi joulun alla Auto- ja Kuljetusalan Työntekijäliitto AKT ry:n tukea omien saartotoimiensa vaikuttavuuden lisäämiseksi Keitele Groupin työehtosopimusneuvotteluiden edistämiseksi. AKT päätti tukea Teollisuusliittoa.
Keitele Group Oy on tänään perjantaina 7. tammikuuta ilmoittanut sitoutumisestaan neuvotella yritys- tai konsernikohtaisesta työehtosopimuksesta konsernin työntekijöille ja toimihenkilöille. Teollisuusliitto on ilmoittanut keskeyttävänsä omat saartotoimensa. AKT on myös päättänyt keskeyttää omat toimensa Suomen satamissa, toistaiseksi.
AKT toivoo, että neuvotteluprosessissa päädytään molempia osapuolia tyydyttävään työehtosopimusratkaisuun.
Lisätietoja:
Ismo Kokko, puheenjohtaja
p. 040 732 5375
Päivitetty: 7.1.2022
Viimeisimmät uutiset
- AKT:n jäsenet saavat sähköpostia jäsenkyselystä8.1.2026
- Vuodenvaihteen muutoksia 2026: Työlainsäädännössä heikennykset jatkuvat, sosiaaliturvan saamisen ehtoja kiristetään7.1.2026
- Finnairin joululahja matkustamohenkilökunnalle on märkä rätti päin naamaa22.12.2025
- AKT:n palvelut joulunaikaan ja vuodenvaihteessa22.12.2025
- SAK: Hallitus jatkaa päätöksillään köyhyyden syventämistä12.12.2025
- ”Työsopimuslain heikennys pyyhkäisee historiaan vuosikymmenten oikeuskäytännöt – varmuutta työsuhdeturvan tulevaisuudesta ei ole”11.12.2025
- PHT: ”Ministeri Kaisa Juuso on päättänyt lakkauttaa työikäisten hyvinvointia edistävän toiminnan”11.12.2025
- Kuljetusliitot KL: Työvoiman riisto Suomessa on saatava loppumaan8.12.2025
- Orpon hallitus saksi vastoin virkaesitystä työelämän perusoikeuksien rahoituksen5.12.2025
- Järjestöjen valtionapupäätökset: Merkittävä leikkaus työelämän ihmisoikeustyöhön5.12.2025
Päivitetty: 7.1.2022