AKT tukee Teollisuusliiton työehtosopimusneuvotteluja saarroilla
22.1.2025
AKT tukee ja vauhdittaa Teollisuusliiton työehtosopimusneuvotteluja satamien saarrolla. Saarto järjestetään 27.1.-1.2. välisenä aikana. Saarron aikana ahtaajat eivät lastaa tiettyjen Teollisuusliiton lakkoihin liittyvien yritysten tavaroita tai lastia.
Auto- ja Kuljetusalan Työntekijäliitto AKT aloittaa tukitoimena saarron Teollisuusliiton työehtosopimusneuvottelujen vauhdittamiseksi. Saarto alkaa 27. tammikuuta klo 06.00 ja päättyy 1. helmikuuta klo 16.00.
Saarron piiriin kuuluu teknologia- ja kemianteollisuuden nimettyjä yrityksiä. AKT:n saartamat yritykset löytyvät tämän tiedotteen lopusta. Saarto koskee kaikkia Suomen satamia.
Mikä on saartotoimi?
Käsittelysaarto on työtaistelutoimenpide, jossa työntekijät ovat töissä, mutta eivät käsittele tiettyjen yritysten tavaroita tai lastia. Käsittelysaarron tarkoituksena on estää riidan osapuolena olevien yritysten lähettämän tai vastaanottaman tuotteen tai raaka-aineen liikkuminen ja näin vauhdittaa tässä tapauksessa Teollisuusliiton työehtosopimusneuvotteluja.
AKT toimii vastuullisesti ja työtaistelutoimenpiteiden ulkopuolelle on rajattu henkeä, terveyttä ja ympäristöä mahdollisesti vaarantavat toimet.
AKT:n saartamat yritykset ovat:
- Boliden Harjavalta Oy
- Boliden Kokkola Oy
- Cabb Oy
- Jervois Finland Oy
- Metso Finland Oy
- Meyer Turku Oy
- Mäkelä Alu Oy
- Okmetic Oy
- Outokumpu Chrome Oy
- Outokumpu Stainless Oy
- Ovako Imatra Oy Ab
- SSAB Europe Oy
- TETRA Chemicals Europe Oy
- Tikkurila Oyj
- Umicore Battery Materials Finland Oy
- Umicore Finland Oy
- Valmet Technologies Oy (Ei koske Lapuan toimipaikka)
- Wärtsilä Finland Oy
- Yara Suomi Oy
Päivitetty: 22.1.2025
Viimeisimmät uutiset
- SASK pitää ulkoministeriön rahoituspäätöstä lainvastaisena – kanteli päätöksestä oikeuskanslerille26.1.2026
- SAK:n luottamushenkilöpaneeli: 17 prosentilla työpaikoista tehdään PETH-alkoholitestejä22.1.2026
- Hallituksen esitys vyöryttää lisää negatiivisia vaikutuksia työllisyyteen15.1.2026
- Työelämän Temu-laki etenee – luvassa lisää huononnuksia työntekijöiden oikeuksiin15.1.2026
- AKT:n jäsenelle 80 000 euron korvaukset irtisanomiskiistassa13.1.2026
- Suomen työttömyys EU-maiden suurinta, hallitus epäonnistunut työllisyyspolitiikassa9.1.2026
- AKT:n jäsenet saavat sähköpostia jäsenkyselystä8.1.2026
- Vuodenvaihteen muutoksia 2026: Työlainsäädännössä heikennykset jatkuvat, sosiaaliturvan saamisen ehtoja kiristetään7.1.2026
- Finnairin joululahja matkustamohenkilökunnalle on märkä rätti päin naamaa22.12.2025
- AKT:n palvelut joulunaikaan ja vuodenvaihteessa22.12.2025
Päivitetty: 22.1.2025