AKT tukee Ukrainaa ja lopettaa Teboil-yhteistyön
1.3.2022
AKT antaa Ukrainalle 20 000 euroa taloudellista tukea humanitääriseen työhön. Apu ohjataan Ukrainaan Suomen Punaisen Ristin ja Unicefin kautta.
− Haluamme lievittää sodan alta pakenemaan joutuvien ukrainalaisten naisten ja lasten hätää. Uskomme, että apu menee parhaiten perille avustustyön ammattilaisten kautta, sanoo AKT:n puheenjohtaja Ismo Kokko.
Kokko sanoo olevansa ilahtunut siitä, että ay-liike on laajalla rintamalla ja monin tavoin tukenut Ukrainan kansaa.
Lisäksi AKT ei jatka enää Teboilin kanssa tehtyä yhteistyötä. Teboilin sijalle etsitään uutta yhteistyökumppania. Vaikka yhteistyö Teboilin kanssa päättyy, toimii AKT:n jäsenkortti muilta osin kuten ennenkin.
− Olemme selvittäneet asian taustoja perusteellisesti ja pahoittelemme sitä, että yhteistyön päättäminen saattaa aiheuttaa myös ei-toivottuja vaikutuksia niin työntekijöille kuin yrittäjille.
Päivitetty: 2.3.2022
Viimeisimmät uutiset
- AKT:n jäsenet saavat sähköpostia jäsenkyselystä8.1.2026
- Vuodenvaihteen muutoksia 2026: Työlainsäädännössä heikennykset jatkuvat, sosiaaliturvan saamisen ehtoja kiristetään7.1.2026
- Finnairin joululahja matkustamohenkilökunnalle on märkä rätti päin naamaa22.12.2025
- AKT:n palvelut joulunaikaan ja vuodenvaihteessa22.12.2025
- SAK: Hallitus jatkaa päätöksillään köyhyyden syventämistä12.12.2025
- ”Työsopimuslain heikennys pyyhkäisee historiaan vuosikymmenten oikeuskäytännöt – varmuutta työsuhdeturvan tulevaisuudesta ei ole”11.12.2025
- PHT: ”Ministeri Kaisa Juuso on päättänyt lakkauttaa työikäisten hyvinvointia edistävän toiminnan”11.12.2025
- Kuljetusliitot KL: Työvoiman riisto Suomessa on saatava loppumaan8.12.2025
- Orpon hallitus saksi vastoin virkaesitystä työelämän perusoikeuksien rahoituksen5.12.2025
- Järjestöjen valtionapupäätökset: Merkittävä leikkaus työelämän ihmisoikeustyöhön5.12.2025
Päivitetty: 2.3.2022