Etelä-Saimaa: ”Vainajia kuljettavan Pasin tuntipalkka vain viisi euroa”
1.11.2024
Etelä-Saimaa tarttui jutussaan (25.10) vainajien kuljettajien työehtosopimuksen vastaiseen palkkaukseen.

Kuvat Etelä-Saimaa -lehti.
Etelä-Saimaa kertoi jutussaan, miten lappeenrantalainen Pasi (nimi muutettu) kuljettaa ruumiin paitsi kotoa myös onnettomuuspaikalta tai ”vaikka huumeluolasta” – mutta saa työstään vain viisi euroa tunnilta. Jutussa kerrottiin, että työnantajana toimiva Kuljetus Pennanen on voittanut kilpailutuksia usein silmiinpistävän halvalla. Yritys hoitaa muualla kuin sairaalassa tai hoivakodissa kuolleiden kuljetukset Etelä-Karjalassa.
Jutussa selvitettiin, että Kuljetus Pennanen voitti Etelä-Karjalan hyvinvointialueen kilpailutuksen jopa kolme kertaa kilpailijoita halvemmalla hinnalla. Lehti tuo esiin, että yritys pystyy polkemaan hintoja maksamalla kuljettajille liian pientä palkkaa. Lehti haastatteli useita yrityksen työntekijöitä sekä muita sen kanssa tekemisissä olleita ihmisiä.
Jutussa kerrotaan, että yhdestä niin sanotusta päivystysvuorosta maksetaan Etelä-Saimaan näkemien palkkatositteiden perusteella 120-125 euron kertakorvaus. Näin kokenut kuljettaja voi saada tuntipalkkaa viisi euroa mutta osalla työntekijöistä palkka on jopa pienempi. Tämä kertakorvaus sisältää kaiken, eli sen lisäksi työntekijälle ei makseta erikseen esimerkiksi varallaolo- ja työtunneista tai ilta- ja pyhälisiä.
Etelä-Saimaan haastatteleman AKT:n sopimustoimitsija Johanna Tuomaalan mukaan palkka on työehtosopimusten vastainen. Yrityksen pitäisi noudattaa yleissitovaa kaupan automiesten työehtosopimusta, jolloin tuntipalkka olisi varsinaisilta työtunneilta noin 15 euroa riippuen työkokemuksesta, ja varallaolokorvaus noin 20–50 prosenttia tuntipalkasta.
Kuljetusten tilaajaa Etelä-Karjalan hyvinvointialuetta kiinnostaa jutun perusteella vain hinta. Juttuun haastatellun strategia- ja hallintojohtaja Kaisa Heinon mukaan työntekijöiden mainitsemien epäkohtien valvonta kuuluu lähtökohtaisesti aluehallintoviranomaisille.
Juttuun haastateltu yrityksen edustaja kiistää, että yrityksessä poljettaisiin palkkoja. Yrittäjän mukaan palkkausmalli on lain mukainen. Hän ei kertomansa mukaan ole ollut tietoinen, että vainajien kuljetus kuuluisi yleissitovan työehtosopimuksen piiriin.
AKT:n edunvalvontapäällikkö Harri Pasanen kommentoi Etelä-Saimaan uutista ja kertoo, ettei tämä ole ensimmäinen kerta, kun liitossa törmätään siihen, että kilpailutuksen voittaa yritys, joka ei ole hoitanut palkkoja työehtosopimuksen mukaan. Pasasen mielestä tällaiset yritykset tulisi sulkea pois jo itse kilpailusta.
Etelä-Saimaan tekemässä jatkojutussa (25.10.) asiantuntija, Itä-Suomen yliopistossa hallinto-oikeutta opettava Jarkko Pesu arvioi, että Eksotessa rikottiin lakia, kun lappeenrantalaisyrityksen halvat hinnat jätettiin tutkimatta vuonna 2020, vaikka hinnat olivat kolme kertaa muita tarjouksia edullisemmat.
Päivitetty: 1.11.2024
Viimeisimmät uutiset
- Tiedote: Työttömien ay-jäsenten tukiyhdistys ry:n toiminta lakkautettu12.2.2026
- AKT: Työehtojen noudattaminen liian vähällä huomiolla hankintalaissa5.2.2026
- AKT hakee sopimustoimitsijaa2.2.2026
- SASK pitää ulkoministeriön rahoituspäätöstä lainvastaisena – kanteli päätöksestä oikeuskanslerille26.1.2026
- SAK:n luottamushenkilöpaneeli: 17 prosentilla työpaikoista tehdään PETH-alkoholitestejä22.1.2026
- Hallituksen esitys vyöryttää lisää negatiivisia vaikutuksia työllisyyteen15.1.2026
- Työelämän Temu-laki etenee – luvassa lisää huononnuksia työntekijöiden oikeuksiin15.1.2026
- AKT:n jäsenelle 80 000 euron korvaukset irtisanomiskiistassa13.1.2026
- Suomen työttömyys EU-maiden suurinta, hallitus epäonnistunut työllisyyspolitiikassa9.1.2026
- AKT:n jäsenet saavat sähköpostia jäsenkyselystä8.1.2026
Päivitetty: 1.11.2024