EU-tuomioistuimen linjaus vähimmäispalkkadirektiivistä vahvisti velvoitteen edistää työehtosopimuksia
12.11.2025
EU-tuomioistuin on tänään tiistaina julkistanut tuomionsa tapauksessa, jossa Tanska vaati EU:n vähimmäispalkkadirektiivin kumoamista. Tuomioistuin kumoaa osan direktiivin lakisääteisiä vähimmäispalkkoja koskevista kriteereistä, mutta pitää voimassa sen työehtosopimusneuvottelujen edistämistä koskevat vaatimukset.
SAK:n juristi Samuli Hiilesniemi pitää tuomioistuimen linjausta merkittävänä:
– Meille direktiivin ydinasia on alusta asti ollut työehtosopimusneuvottelujen edistäminen. Nyt on täysi varmuus siitä, että tämä Suomellekin erittäin ajankohtainen velvoite pysyy voimassa. Se on Orpon hallituksenkin otettava vakavasti.
Tuomioistuin pitää voimassa myös tavoitteet riittävistä lakisääteisistä vähimmäispalkoista, mutta kumoaa niiden määrittämistä koskevat sitovat kriteerit. Näillä linjauksilla ei ole suoraa vaikutusta Suomeen.
Hiilesniemi pitää tärkeänä, että tuomioistuimen ratkaisu ei estä EU:ta kehittämästä työelämän vähimmäislainsäädäntöä.
– EU:lla on jatkossakin vahva toimivalta kehittää eurooppalaista työelämää, oli sitten kyse vähimmäistyöehdoista, palkkatasa-arvosta, työsuojelusta tai työntekijöiden kuulemisesta. Tätä toimivaltaa odotamme Euroopan komission myös käyttävän.
Kuluvalla kaudella SAK pitää tärkeänä muun muassa työelämän psykososiaalisten riskien torjumista, tekoälyn käyttöä ja alihankintaketjujen väärinkäytösten estämistä koskevia EU-aloitteita. Komission ohjelmassa on ensi vuodelle myös julkisten hankintojen direktiivien uudistus, jossa on tärkeä vahvistaa työehtosopimusten noudattamista hankintojen ehtona.
Päivitetty: 12.11.2025
Viimeisimmät uutiset
- Tiedote: Työttömien ay-jäsenten tukiyhdistys ry:n toiminta lakkautettu12.2.2026
- AKT: Työehtojen noudattaminen liian vähällä huomiolla hankintalaissa5.2.2026
- AKT hakee sopimustoimitsijaa2.2.2026
- SASK pitää ulkoministeriön rahoituspäätöstä lainvastaisena – kanteli päätöksestä oikeuskanslerille26.1.2026
- SAK:n luottamushenkilöpaneeli: 17 prosentilla työpaikoista tehdään PETH-alkoholitestejä22.1.2026
- Hallituksen esitys vyöryttää lisää negatiivisia vaikutuksia työllisyyteen15.1.2026
- Työelämän Temu-laki etenee – luvassa lisää huononnuksia työntekijöiden oikeuksiin15.1.2026
- AKT:n jäsenelle 80 000 euron korvaukset irtisanomiskiistassa13.1.2026
- Suomen työttömyys EU-maiden suurinta, hallitus epäonnistunut työllisyyspolitiikassa9.1.2026
- AKT:n jäsenet saavat sähköpostia jäsenkyselystä8.1.2026
Päivitetty: 12.11.2025