Helsinki-Uudeltamaalta tukea Piiraiselle, Korhoselle, Lehtoselle ja Anttilalle
3.5.2018
AKT:n Helsinki-Uudenmaan aluekokouksessa 28.4. löytyi AKT:n puheenjohtajavalinnassa tukea sekä istuvalle puheenjohtajalle Marko Piiraiselle että AKT:n Helsingin ja Uudenmaan aluetoimitsija Jari Korhoselle.
Myös 1. varapuheenjohtajasta oltiin kahta mieltä ja kannatusta saivat sekä Joensuun aluetoimitsija Pekka Lehtonen että satamien sopimussihteeri Juha Anttila. Toiseksi varapuheenjohtajaksi alue esitti toimen nykyistä haltijaa Harri Pasasta.
Valtuuston puheenjohtajaksi kannatusta saivat sekä Kuljetusliike Ilmari Lehtosen pääluottamusmies Tero Anttonen että DB Schenkerin pääluottamusmies Kai Laaksonen.
Päivitetty: 5.6.2019
Viimeisimmät uutiset
- Järjestöjen valtionapupäätökset: Merkittävä leikkaus työelämän ihmisoikeustyöhön5.12.2025
- SAK:n selvitys: Ilmastonmuutosta hillitään työpaikoilla, mutta työntekijöiden osaamiseen ei satsata2.12.2025
- SAK:n Jarkko Eloranta: Hallitus on keskittynyt elinkeinoelämän toiveiden täyttämiseen ja unohtanut työttömät20.11.2025
- AKT: Palkansaajien ostovoima on kasvanut toista vuotta peräkkäin – positiivinen käänne saatu työehtosopimusneuvotteluilla19.11.2025
- Linja-autonkuljettajien vessaongelmissa käänne parempaan19.11.2025
- Pääluottamusmies Vesa Mikkolasta AKT:n uusi edunvalvontapäällikkö14.11.2025
- EU-tuomioistuimen linjaus vähimmäispalkkadirektiivistä vahvisti velvoitteen edistää työehtosopimuksia12.11.2025
- SAK:n kysely: Henkilöperusteisen irtisanomisen helpottaminen lisää irtisanomisia ja kiistoja työpaikoilla29.10.2025
- Hallituksen esitys irtisanomisten helpottamisesta tuo lisää epävarmuutta työntekijöiden elämään23.10.2025
- AKT: Pula rekkaparkeista stressaa kuljettajia6.10.2025
Päivitetty: 5.6.2019