Huolinta-alan neuvottelut alkuun, elintarvikealan automiesten neuvottelut jatkuvat
7.2.2025
AKT:n tes-neuvotteluviikolla uutena alana pääsi aloittamaan huolinta-ala. Elintarvikealan automiesten neuvotteluja jatkettiin. Maanantaina 10. helmikuuta päästään jatkamaan myös autoliikenteen neuvotteluja.
Huolinta-alan varastoterminaalien työehtosopimusneuvottelut ovat alkaneet. Neuvottelut käydään Auto- ja Kuljetusalan Työntekijäliitto AKT:n ja Palvelualojen Työnantajat Paltan välisinä. Neuvottelut starttasivat tiistaina 4.2.
- Neuvottelut jatkuvat seuraavan kerran tiistaina 11.2. jolloin vaihdetaan muutosesitykset, sopimustoimitsija Jari Kudjoi kertoo.
Huolinta-alan varastoterminaalien nykyinen työehtosopimus on irtisanottu. Sopimuskausi päättyy 28.2.2025.
Elintarvikealan Automiesten neuvottelut koolla toista kertaa
Elintarvikealan automiesten työehtosopimusneuvotteluja jatkettiin torstaina 6.2.
Neuvottelupöytään istuttiin nyt toista kertaa. Neuvottelut käydään AKT:n ja Elintarviketeollisuusliiton välillä.
- Kävimme läpi molempien osapuolien muutosehdotukset ja teimme täsmentäviä kysymyksiä. Neuvottelut jatkuvat viikolla kahdeksan, sopimustoimitsija Johanna Tuomaala kertoo.
Elintarvikealan automiesten työehtosopimuskausi päättyi 31.1.2025. Nyt meneillään on sopimukseton tila, mikä tarkoittaa, ettei työrauhavelvoite ole enää voimassa.
Autoliikenteen neuvotteluita jatketaan
Autoliikenteen neuvottelut jatkuvat maanantaina 10.2. kuorma-autoalan, linja-autohenkilökunnan ja terminaalitoimintaa koskevien työehtosopimusten osalta.
Kyseisten alojen työehtosopimuskausi on päättynyt 31.1.2025. Meneillään on sopimukseton tila.
Mitä sopimukseton tila tarkoittaa?
Seuraa tes-neuvotteluja AKT:n neuvottelusivustolla akt.fi/neuvottelut
Päivitetty: 7.2.2025
Viimeisimmät uutiset
- AKT:n sopimuskierros maalissa5.6.2025
- Satamien kannanotto AKT:n edustajakokouksen puheenjohtajavalintoihin5.6.2025
- Työntekijöiden oikeudet maailmalla toteutuvat ennätyksellisen huonosti4.6.2025
- Hallitus jatkaa työntekijöiden kurittamista: Vuorossa määräaikaisuuksia, lomautusilmoitusaikaa sekä takaisinottovelvollisuutta koskevat heikennykset2.6.2025
- AKT sai työehtosopimuksen matkatoimistoalalle4.6.2025
- AKT:n tes-kierros päättymässä: matkatoimistoalalle neuvottelutulos27.5.2025
- Valtaosa suomalaisista suhtautuu myönteisesti ammattiliittoihin ja niiden tekemään ihmisoikeustyöhön kehittyvissä maissa26.5.2025
- SAK on tyytyväinen ylimmän tuomioistuimen linjaukseen: Ruokalähetit ovat työntekijöitä26.5.2025
- AKT sai työehtosopimuksen Finnairin matkustamohenkilökunnalle22.5.2025
- Vahva tuki suomalaisilta ay-jäsenmaksujen verovähennysoikeudelle22.5.2025
Päivitetty: 7.2.2025