Ismo Kokko jatkokaudelle SASKin hallituksen puheenjohtajaksi
13.12.2024
Suomen Ammattiliittojen Solidaarisuuskeskus SASK ry:n uusi hallitus on valittu vuosikokouksessa 11. marraskuuta. Hallitus aloittaa toimintansa ensi vuoden alusta ja toimii vuodet 2025–2026.
Puheenjohtajana jatkaa Ismo Kokko AKT:sta. Myös varapuheenjohtajisto säilyy ennallaan, mutta hallituksen jäsenissä ja varajäsenissä on muutamia muutoksia.
Puheenjohtaja
Ismo Kokko, AKT
Varapuheenjohtajat (aakkosjärjestyksessä)
Jaakko Haikonen, STTK
Marko Piirainen, SAK
Jäsenet (aakkosjärjestyksessä)
Jenni Arnkil, OAJ
Susanna Haapalainen, JHL
Mikko Hakkarainen, Teollisuusliitto
Matti Koskinen, Ammattiliitto PRO
Sari Koivuniemi, Tehy
Nina Kreutzman, Rakennusliitto
Annika Rönni-Sällinen, PAM
Lea Väänänen, SEL
Varajäsenet (sijaantulojärjestyksessä)
Pia Björkbacka, SAK
Maria Häggman, STTK
Annika Maunula, Paperiliitto
Hanna Takolander, Yhteiskunta-alan korkeakoulutetut YKA
Reilua Joulua keräys
AKT on mukana SASKin Reilua Joulua -keräyksessä. Sillä kerätään varoja SASKin työhön työelämän ihmisoikeuksien puolesta kehittyvissä maissa.

Päivitetty: 13.12.2024
Viimeisimmät uutiset
- Järjestöjen valtionapupäätökset: Merkittävä leikkaus työelämän ihmisoikeustyöhön5.12.2025
- SAK:n selvitys: Ilmastonmuutosta hillitään työpaikoilla, mutta työntekijöiden osaamiseen ei satsata2.12.2025
- SAK:n Jarkko Eloranta: Hallitus on keskittynyt elinkeinoelämän toiveiden täyttämiseen ja unohtanut työttömät20.11.2025
- AKT: Palkansaajien ostovoima on kasvanut toista vuotta peräkkäin – positiivinen käänne saatu työehtosopimusneuvotteluilla19.11.2025
- Linja-autonkuljettajien vessaongelmissa käänne parempaan19.11.2025
- Pääluottamusmies Vesa Mikkolasta AKT:n uusi edunvalvontapäällikkö14.11.2025
- EU-tuomioistuimen linjaus vähimmäispalkkadirektiivistä vahvisti velvoitteen edistää työehtosopimuksia12.11.2025
- SAK:n kysely: Henkilöperusteisen irtisanomisen helpottaminen lisää irtisanomisia ja kiistoja työpaikoilla29.10.2025
- Hallituksen esitys irtisanomisten helpottamisesta tuo lisää epävarmuutta työntekijöiden elämään23.10.2025
- AKT: Pula rekkaparkeista stressaa kuljettajia6.10.2025
Päivitetty: 13.12.2024