KAF tiedottaa - Valtakunnansovittelija Helle: Työnantajien edunvalvonta kiristynyt
4.5.2015
Valtakunnansovittelija Minna Helle otti kantaa Kuljetusalan Ammattiliittojen Federationin edustajiston kokouksessa työriitojen taustatekijöihin. Kuljetusalan Ammattiliittojen Federationi on alan ammattiliittojen yhteistyöjärjestö.
– Työnantajat ovat kiristäneet edunvalvontaansa. Taustalla ovat alati koveneva kilpailu, heikko taloustilanne ja omistajien tulosodotukset, Helle sanoo.
Helle alusti maanantaina 4. toukokuuta pidetyssä kokouksessa työmarkkinoiden toimintaympäristön muutoksista.
Helteen mukaan kiistoista tulee helposti periaatteellisia silloin, kun haastetaan olemassa olevia rakenteita ja osapuolilta puuttuu yhteinen näkemys siitä, miten tulevaisuudessa pärjätään.
– Työnantajilla ja palkansaajilla ei ole yhteistä strategiaa muutoksissa. Osapuolilla pitäisi olla vähintään yhteinen kuva tulevaisuudesta ja siitä, millä yritykset jatkossa pärjäävät. Työehtosopimusvaihdokset pitäisi ensisijaisesti hoitaa neuvottelemalla, ei riitelemällä. Paras ratkaisu saadaan aina sopimalla.
Helle haastaa miettimään uutta työmarkkinamallia raamisopimuksen ja työllisyys- ja kasvusopimuksen jälkeiseen aikaan, jotta koordinaatio säilyisi molemmin puolin työmarkkinaneuvotteluissa. Lisäksi hän patistaa työmarkkinajärjestöjä aloittamaan uudestaan jo kertaalleen kariutuneita työrauhaneuvotteluja.
Veturimiesten Risto Elonen jatkaa puheenjohtajana
KAF:in edustajisto valitsi Veturimiesten Liiton puheenjohtajan Risto Elosen jatkamaan puheenjohtajana seuraavat kaksi vuotta. Ensimmäisenä varapuheenjohtajan jatkaa Toimihenkilöliitto ERTO:n puheenjohtaja Juri Aaltonen ja toisena Auto- ja Kuljetusalan Työntekijäliiton AKT:n puheenjohtaja Marko Piirainen.
Kuljetusalan Ammattiliittojen Federationi (KAF) on suomalaisten kuljetusalan ammattiliittojen yhteistyöjärjestö, johon kuuluu 15 liittoa SAK:sta ja STTK:sta. KAF:in liittoihin kuuluu yhteensä noin 80 000 jäsentä, jotka työskentelevät kuljetusaloilla.
Lisätietoja: Puheenjohtaja Risto Elonen p. 0400 657 589

Valtakunnansovittelija Minna Helle kertoi KAF:n edustajiston kokouksessa työtaistelujen kuvasta. (kuva Mikko Karlsson)
Päivitetty: 5.6.2019
Viimeisimmät uutiset
- Tiedote: Työttömien ay-jäsenten tukiyhdistys ry:n toiminta lakkautettu12.2.2026
- AKT: Työehtojen noudattaminen liian vähällä huomiolla hankintalaissa5.2.2026
- AKT hakee sopimustoimitsijaa2.2.2026
- SASK pitää ulkoministeriön rahoituspäätöstä lainvastaisena – kanteli päätöksestä oikeuskanslerille26.1.2026
- SAK:n luottamushenkilöpaneeli: 17 prosentilla työpaikoista tehdään PETH-alkoholitestejä22.1.2026
- Hallituksen esitys vyöryttää lisää negatiivisia vaikutuksia työllisyyteen15.1.2026
- Työelämän Temu-laki etenee – luvassa lisää huononnuksia työntekijöiden oikeuksiin15.1.2026
- AKT:n jäsenelle 80 000 euron korvaukset irtisanomiskiistassa13.1.2026
- Suomen työttömyys EU-maiden suurinta, hallitus epäonnistunut työllisyyspolitiikassa9.1.2026
- AKT:n jäsenet saavat sähköpostia jäsenkyselystä8.1.2026
Päivitetty: 5.6.2019