Kaupan automiehille kolmivuotinen sopimus
16.1.2017
Sopimus ei sisällä työajan pidennystä eikä kriisilauseketta. Palkankorotukset noudattavat AKT:n muiden sopimusalojen linjaa.
AKT:n ja Kaupan liiton sopimus on kolmivuotinen ja sisältää yhden optiovuoden. Sopimuskausi alkaa 1.2.2017.
Ensimmäisenä sopimusvuotena yleispalkankorotuksia ei tehdä, mutta seuraavina vuosina yleispalkankorotuksissa noudatetaan AKT:n muiden sopimusalojen yleistä linjaa. Lisäksi sopimukseen kuuluu joka syksy erikseen tehtävä taulukkopalkkojen liukumakorotus.
Neuvotteluissa sovittiin lisäksi laadullisia parannuksia.
− Hyvä, että saatiin sopimus näin nätisti aikaan. Ei voi olla kuin tyytyväinen, kun onnistuttiin torjumaan kikyn heikennykset, sanoo AKT:n hallituksen ja neuvottelukunnan jäsen Kari Markkanen.
Sopimus on hyväksyttävä vielä AKT:n hallinnossa.
Päivitetty: 5.6.2019
Viimeisimmät uutiset
- Järjestöjen valtionapupäätökset: Merkittävä leikkaus työelämän ihmisoikeustyöhön5.12.2025
- SAK:n selvitys: Ilmastonmuutosta hillitään työpaikoilla, mutta työntekijöiden osaamiseen ei satsata2.12.2025
- SAK:n Jarkko Eloranta: Hallitus on keskittynyt elinkeinoelämän toiveiden täyttämiseen ja unohtanut työttömät20.11.2025
- AKT: Palkansaajien ostovoima on kasvanut toista vuotta peräkkäin – positiivinen käänne saatu työehtosopimusneuvotteluilla19.11.2025
- Linja-autonkuljettajien vessaongelmissa käänne parempaan19.11.2025
- Pääluottamusmies Vesa Mikkolasta AKT:n uusi edunvalvontapäällikkö14.11.2025
- EU-tuomioistuimen linjaus vähimmäispalkkadirektiivistä vahvisti velvoitteen edistää työehtosopimuksia12.11.2025
- SAK:n kysely: Henkilöperusteisen irtisanomisen helpottaminen lisää irtisanomisia ja kiistoja työpaikoilla29.10.2025
- Hallituksen esitys irtisanomisten helpottamisesta tuo lisää epävarmuutta työntekijöiden elämään23.10.2025
- AKT: Pula rekkaparkeista stressaa kuljettajia6.10.2025
Päivitetty: 5.6.2019