Kolmen Kotkan Mussalossa toimivan ahtausyrityksen toimitusjohtajasta tutkintapyyntö poliisille työaikasuojelurikoksesta
6.7.2021
Kotkan satamassa toimivien ahtausliikkeiden, Orion Z Oy:n, Gorizont Oy:n sekä Remstev Oy:n toimitusjohtajat ovat pakottaneet työntekijöitään väärentämään työaikakirjanpitoa. Henkilöt ovat mm. jääneet ilman ylityökorvauksia yö- ja sunnuntaityöstä.
Auto- ja Kuljetusalan Työntekijäliitto AKT ry on yritysten muutamien työntekijöiden asiamiehenä tehnyt poliisille tutkintapyynnön työaikasuojelurikoksesta.
Päivitetty: 6.7.2021
Viimeisimmät uutiset
- Orpon hallitus saksi vastoin virkaesitystä työelämän perusoikeuksien rahoituksen5.12.2025
- Järjestöjen valtionapupäätökset: Merkittävä leikkaus työelämän ihmisoikeustyöhön5.12.2025
- SAK:n selvitys: Ilmastonmuutosta hillitään työpaikoilla, mutta työntekijöiden osaamiseen ei satsata2.12.2025
- SAK:n Jarkko Eloranta: Hallitus on keskittynyt elinkeinoelämän toiveiden täyttämiseen ja unohtanut työttömät20.11.2025
- AKT: Palkansaajien ostovoima on kasvanut toista vuotta peräkkäin – positiivinen käänne saatu työehtosopimusneuvotteluilla19.11.2025
- Linja-autonkuljettajien vessaongelmissa käänne parempaan19.11.2025
- Pääluottamusmies Vesa Mikkolasta AKT:n uusi edunvalvontapäällikkö14.11.2025
- EU-tuomioistuimen linjaus vähimmäispalkkadirektiivistä vahvisti velvoitteen edistää työehtosopimuksia12.11.2025
- SAK:n kysely: Henkilöperusteisen irtisanomisen helpottaminen lisää irtisanomisia ja kiistoja työpaikoilla29.10.2025
- Hallituksen esitys irtisanomisten helpottamisesta tuo lisää epävarmuutta työntekijöiden elämään23.10.2025
Päivitetty: 6.7.2021