Kuljetusliittojen yhteinen lehti on ilmestynyt
30.9.2020
Lehdessä juttua mm. puun kulusta metsästä postiin, pääministeri Sanna Marinista ja savolaisesta rämäpäästä, ay-aktiivi Timo Savolaisesta.
Kuljetusliitot KL -lehti on neljän kuljetusalan ammattiliiton – AKT, PAU, SMU ja RAU – yhteinen lehti. Se korvaa myös AKT-lehden numeron 6/2020.
Lehden artikkeleissa käsitellään kuljetusalaa tukinuitosta sisävesillä satamaan ja postiin. Välillä kuljetaan myös junan ja puutavara-auton kyydissä. Lehdessä on myös pääministeri Sanna Marinin sekä Kuljetusliitot KL ry:n hallituksen haastattelu. Viimeksi mainitussa KL:n tavoitteeksi määritetään yhteistyöllä saavutettava tehokkaampi edunvalvonta. Lisäksi artikkeleita mm. Brexitistä, EU:n liikkuvuuspaketista, tekoälystä, puulaakiliikunnasta ja ilmastonmuutoksesta.
Lehden julkaisija on Kuljetusliitot KL ry. Sen muodostavat Auto- ja Kuljetusalan Työntekijäliitto AKT ry, Posti- ja logistiikka-alan unioni PAU ry, Suomen Merimies-Unioni SMU ry ja Rautatiealan unioni RAU ry. Liitoissa on yhteensä lähes 80 000 jäsentä.
Lehdestä voi antaa palautetta osoitteeseen toimitus@akt.fi
Päivitetty: 30.9.2020
Viimeisimmät uutiset
- Järjestöjen valtionapupäätökset: Merkittävä leikkaus työelämän ihmisoikeustyöhön5.12.2025
- SAK:n selvitys: Ilmastonmuutosta hillitään työpaikoilla, mutta työntekijöiden osaamiseen ei satsata2.12.2025
- SAK:n Jarkko Eloranta: Hallitus on keskittynyt elinkeinoelämän toiveiden täyttämiseen ja unohtanut työttömät20.11.2025
- AKT: Palkansaajien ostovoima on kasvanut toista vuotta peräkkäin – positiivinen käänne saatu työehtosopimusneuvotteluilla19.11.2025
- Linja-autonkuljettajien vessaongelmissa käänne parempaan19.11.2025
- Pääluottamusmies Vesa Mikkolasta AKT:n uusi edunvalvontapäällikkö14.11.2025
- EU-tuomioistuimen linjaus vähimmäispalkkadirektiivistä vahvisti velvoitteen edistää työehtosopimuksia12.11.2025
- SAK:n kysely: Henkilöperusteisen irtisanomisen helpottaminen lisää irtisanomisia ja kiistoja työpaikoilla29.10.2025
- Hallituksen esitys irtisanomisten helpottamisesta tuo lisää epävarmuutta työntekijöiden elämään23.10.2025
- AKT: Pula rekkaparkeista stressaa kuljettajia6.10.2025
Päivitetty: 30.9.2020
