Lapista, Kaakosta ja Varsinais-Suomesta tukea Marko Piiraisen jatkolle
5.3.2018
AKT:n Lapin ja Kaakkois-Suomen alueet ovat AKT:n edustajakokousta valmistelevissa aluekokouksissaan asettuneet tukemaan Marko Piiraista jatkamaan AKT:n puheenjohtajana.
Piirainen saa kannatusta myös Varsinais-Suomesta, missä tukensa hänen jatkokaudelleen ovat julkaisseet yhteisessä kannanotossa seuraavat ammattiosastot: Turun Kuljetus- ja Öljyhenkilöstö ry osasto 017, Turun Autoalan Työntekijät ry osasto 040, Salon Autoalan Työntekijät ry osasto 072, Turun Seudun Linja-autohenkilökunta ry osasto 100, Uudenkaupungin Seudun Automiehet ry osasto 118, Vakka-Suomen Autoalantyöntekijät ry osasto 129, Turun Sataman Ahtaajat ry osasto 139 ja Turun Auto-opettajat ry osasto 183.
Kaakkois-Suomen ja Lapin aluekokoukset ottivat kantaa myös muihin edustajakokousvalintoihin. Kaakkois-Suomi esittää AKT:n 1. varapuheenjohtajaksi satamien sopimussihteeri Juha Anttilaa ja Lappi järjestösihteeri Esa Tuomista. AKT:n 2. varapuheenjohtajaksi Lappi esittää Harri Pasasta.
Valtuuston puheenjohtajaksi Kaakkois-Suomi esittää Kai Laaksosta ja Lappi Tero Anttosta. Laaksonen on DB Schenkerin pääluottamusmies, AKT:n valtuuston puheenjohtaja ja Turun Autoalan Työntekijät ry osasto 040 varapuheenjohtaja. Anttonen on AKT:n hallituksen jäsen, Kuljetusliike Ilmari Lehtosen pääluottamusmies ja Oulun Seudun Autoalantyöntekijät ry osasto 58 puheenjohtaja.
Päivitetty: 5.6.2019
Viimeisimmät uutiset
- Matkatoimistoalan ja Finnairin matkustamohenkilöstön neuvotteluissa pohditaan esityksiä15.5.2025
- Finnairin matkustamohenkilöstön ja matkatoimistoalan neuvotteluissa etenemistä9.5.2025
- Liikenneopetusalalle työehtosopimus8.5.2025
- Huolinta-alan varastoterminaali- ja satamatyöntekijöiden palkkataulukot uudelle sopimuskaudelle8.5.2025
- Maksuton Kesäduunari-info neuvoo kesätyöntekijöitä koko kesän ajan5.5.2025
- Vappuviikolla neuvoteltu matkatoimistoalan ja matkustamohenkilöstön työehtosopimuksista2.5.2025
- AKT:n puheenjohtaja Ismo Kokon vappupuhe Turun Vähätorilla - Työtä ja hyvinvointia1.5.2025
- AKT:n 2. varapuheenjohtaja Niko Blom vappupuhe Lahdessa - katsetta on suunnattava myös paremman ja oikeuden mukaisemman tulevaisuuden rakentamiseen.1.5.2025
- AKT:lle neuvottelutulos liikenneopetusalan työehtosopimusneuvotteluista30.4.2025
- Rautatiealan Unioni RAU: VR-Yhtymälle sakot työtuomioistuimesta: sovittujen työvuorojen rikkominen jatkuu rangaistuksesta huolimatta29.4.2025
Päivitetty: 5.6.2019