AKT XVII − Marko Piirainen jatkaa AKT:n johdossa
15.6.2018
Marko Piirainen on valittu jatkamaan AKT:n johdossa Tampereella pidetyssä AKT:n XVII edustajakokouksessa. Piirainen on toiminut AKT:n puheenjohtajana vuodesta 2012.
AKT:n 1. varapuheenjohtajaksi valittiin Pekka Lehtonen. Lehtonen on tehtävässä uusi. Hän toiminut AKT:n Joensuun aluetoimitsijana vuodesta 2004.
AKT:n 2. varapuheenjohtajaksi valittiin tehtävää vuodesta 2014 hoitanut Harri Pasanen.
Kaikki valinnat olivat yksimielisiä.

Puheenjohtaja Marko Piirainen (vasemmalla), 1. varapuheenjohtaja Pekka Lehtonen ja 2. varapuheenjohtaja Harri Pasanen.

Kuvassa vasemmalta 1. varapuheenjohtaja Pekka Lehtonen, puheenjohtaja Marko Piirainen ja 2. varapuheenjohtaja Harri Pasanen.

Kuvassa vasemmalta 1. varapuheenjohtaja Pekka Lehtonen, puheenjohtaja Marko Piirainen ja 2. varapuheenjohtaja Harri Pasanen.

AKT:n puheenjohtaja Marko Piirainen.

AKT:n 1. varapuheenjohtaja Pekka Lehtonen

AKT:n 2. varapuheenjohtaja Harri Pasanen.

Päivitetty: 5.6.2019
Viimeisimmät uutiset
- Järjestöjen valtionapupäätökset: Merkittävä leikkaus työelämän ihmisoikeustyöhön5.12.2025
- SAK:n selvitys: Ilmastonmuutosta hillitään työpaikoilla, mutta työntekijöiden osaamiseen ei satsata2.12.2025
- SAK:n Jarkko Eloranta: Hallitus on keskittynyt elinkeinoelämän toiveiden täyttämiseen ja unohtanut työttömät20.11.2025
- AKT: Palkansaajien ostovoima on kasvanut toista vuotta peräkkäin – positiivinen käänne saatu työehtosopimusneuvotteluilla19.11.2025
- Linja-autonkuljettajien vessaongelmissa käänne parempaan19.11.2025
- Pääluottamusmies Vesa Mikkolasta AKT:n uusi edunvalvontapäällikkö14.11.2025
- EU-tuomioistuimen linjaus vähimmäispalkkadirektiivistä vahvisti velvoitteen edistää työehtosopimuksia12.11.2025
- SAK:n kysely: Henkilöperusteisen irtisanomisen helpottaminen lisää irtisanomisia ja kiistoja työpaikoilla29.10.2025
- Hallituksen esitys irtisanomisten helpottamisesta tuo lisää epävarmuutta työntekijöiden elämään23.10.2025
- AKT: Pula rekkaparkeista stressaa kuljettajia6.10.2025
Päivitetty: 5.6.2019