Marko Piirainen: Kuudes lomaviikko palkansaajille
23.5.2018
AKT:n kevätvaltuustossa puhunut AKT:n puheenjohtaja Marko Piirainen vastasi EK:n esitykseen lomaviikon leikkaamisesta palkansaajilta nostamalla esille AKT:n pitkäaikaisen tavoitteen kuudennesta lomaviikosta.
− Perusteena voi mainita niin usein mainitut verrokkimaat, Ruotsin ja Tanskan, joissa työntekijöiden vuosiloma sekä vapaapäivät ovat kolme tai neljä päivää Suomea pidemmät.
Piirainen moitti myös hallitusta palkansaajien kurittamisesta. Hän viittasi mm. työntekijöiden irtisanomissuojan keventämiseen alle 20 hengen yrityksissä ja määräaikaisuuden hyväksymiseen yli 3 kuukautta työttömänä olleilta alle 30-vuotiailta ilman perusteita.
− Osalle työntekijöistä hallituksen viesti on se, että olet ikuisella koeajalla sekä määräaikaisessa työsuhteessa, totesi Piirainen.
Tampereella kolmen viikon päästä kokoontuva edustajakokous poikkeaa Piiraisen mukaan edellisestä mm. siinä, että nyt kokouksen keskitytään vahvasti tulevaisuuden haasteisiin.
− Sopimusalojamme haastavat kansainvälistyminen, automatisaatio, digitalisaatio ja robotisaatio, halusimme sitä tai emme. On järkevämpää olla mukana vaikuttamassa kehitykseen kuin pistää pää pensaaseen ja vastustaa kehitystä.
Vuoden 2017 keskeisiksi tapahtumiksi AKT:n piirissä Piirainen nosti mm. järjestämistyössä etenemisen sekä Suomen Lentoemäntä- ja Stuerttiyhdistyksen liittymisen AKT:n täysjäseneksi. Merkittäviä ovat myös AKT:n ja Kuljetusalan Työttömyyskassan talouden myönteinen kehitys ja kuljetusalan työllisyyden paraneminen.
Päivitetty: 5.6.2019
Viimeisimmät uutiset
- Tiedote: Työttömien ay-jäsenten tukiyhdistys ry:n toiminta lakkautettu12.2.2026
- AKT: Työehtojen noudattaminen liian vähällä huomiolla hankintalaissa5.2.2026
- AKT hakee sopimustoimitsijaa2.2.2026
- SASK pitää ulkoministeriön rahoituspäätöstä lainvastaisena – kanteli päätöksestä oikeuskanslerille26.1.2026
- SAK:n luottamushenkilöpaneeli: 17 prosentilla työpaikoista tehdään PETH-alkoholitestejä22.1.2026
- Hallituksen esitys vyöryttää lisää negatiivisia vaikutuksia työllisyyteen15.1.2026
- Työelämän Temu-laki etenee – luvassa lisää huononnuksia työntekijöiden oikeuksiin15.1.2026
- AKT:n jäsenelle 80 000 euron korvaukset irtisanomiskiistassa13.1.2026
- Suomen työttömyys EU-maiden suurinta, hallitus epäonnistunut työllisyyspolitiikassa9.1.2026
- AKT:n jäsenet saavat sähköpostia jäsenkyselystä8.1.2026
Päivitetty: 5.6.2019