Muista ilmoittaa työsuojeluvaalin tulokset AKT:hen
18.1.2016
Työturvallisuuskeskus ylläpitää lakisääteistä sosiaali- ja terveysministeriön hallinnoimaa työsuojeluhenkilörekisteriä. Työnantajan on lakisääteisesti ilmoitettava työsuojeluvaalin tulos rekisteriin. Sinne on ilmoitettava työsuojeluhenkilöstön yhteystiedot sekä työterveyspalvelujen tuottaja. Työnantaja voi ilmoittaa rekisteriin lisäksi työterveyshenkilöstön yhteystiedot. Käytännössä ilmoituksen tekee työsuojelupäällikkö.
Ilmoitus on tehtävä myös siinä tapauksessa, ettei työsuojeluhenkilöissä tapahdu muutoksia, vaan entiset valtuutetut ja varavaltuutetut jatkavat tehtävissään. Myös kesken toimikautta tapahtuvat muutokset on päivitettävä rekisteriin. Ilmoituksen voi tehdä sähköisesti Työturvallisuuskeskuksen verkkosivuilla www.ttk.fi
Rekisteriin ilmoitetut työsuojeluhenkilöt saavat mm. ajankohtaispostia, uutiskirjeen sekä tietoa tapahtumista ja koulutuksista.
- Valinnoista on ilmoitettava myös AKT:hen. Muutamilta työpaikoilta ilmoitus puuttuu vielä, muistuttaa työsuojelusihteeri Pasi Ritokoski.
AKT:ssa tiedot työsuojeluvalinnoista kokoaa tekninen sihteeri Katriina Hägg, katriina.hagg@akt.fi tai AKT/Katriina Hägg, PL 313, 00531 Helsinki.
Työsuojeluvaaliohjeet jäsenten extranetissä.
Päivitetty: 5.6.2019
Viimeisimmät uutiset
- Järjestöjen valtionapupäätökset: Merkittävä leikkaus työelämän ihmisoikeustyöhön5.12.2025
- SAK:n selvitys: Ilmastonmuutosta hillitään työpaikoilla, mutta työntekijöiden osaamiseen ei satsata2.12.2025
- SAK:n Jarkko Eloranta: Hallitus on keskittynyt elinkeinoelämän toiveiden täyttämiseen ja unohtanut työttömät20.11.2025
- AKT: Palkansaajien ostovoima on kasvanut toista vuotta peräkkäin – positiivinen käänne saatu työehtosopimusneuvotteluilla19.11.2025
- Linja-autonkuljettajien vessaongelmissa käänne parempaan19.11.2025
- Pääluottamusmies Vesa Mikkolasta AKT:n uusi edunvalvontapäällikkö14.11.2025
- EU-tuomioistuimen linjaus vähimmäispalkkadirektiivistä vahvisti velvoitteen edistää työehtosopimuksia12.11.2025
- SAK:n kysely: Henkilöperusteisen irtisanomisen helpottaminen lisää irtisanomisia ja kiistoja työpaikoilla29.10.2025
- Hallituksen esitys irtisanomisten helpottamisesta tuo lisää epävarmuutta työntekijöiden elämään23.10.2025
- AKT: Pula rekkaparkeista stressaa kuljettajia6.10.2025
Päivitetty: 5.6.2019