Rikotut työmarkkinat? - Poliitikot ja liittojohtajat lavalla Työväen Musiikkitapahtumassa Valkeakoskella
27.6.2025
Festariohjelman rinnalla Työväen Musiikkitapahtumassa jälleen myös asiallista työelämäasiaa. Tule kuulolle Sananvapauden lavan ääreen lauantaina 26.7. klo 12–14 välisenä aikana. Keskusteluissa kansanedustajien kanssa ammattiliitot: AKT, Pro, Teollisuusliitto ja Insinööriliitto.
AKT:n edustaja keskustelussa tänä vuonna pääluottamusmies Jape Lovén Vuosaaren satamasta.
Ohjelma
Rikotut työmarkkinat? - Poliitikot ja liittojohtajat lavalla
Poliitikot ja ammattiyhdistysliikkeen edustajat lavalla lauantaina 26.7. kello 12.00–14.00
Sananvapauden lava, Kanavanranta 3, Valkeakoski
Onko Suomen työmarkkinajärjestelmä todella rikki? Miksi seuraavat eduskuntavaalit ovat työmarkkinavaalit ja palkansaajille erityisen tärkeät? Tervetuloa kuuntelemaan poliitikkojen ja ammattiliittojen edustajien yhteistä keskustelupaneelia.
Talven tes-kierros on takana. Hallituksen työelämäuudistukset ovat pian paketissa. Kuluvan hallituskauden aikana työmarkkinajärjestelmää on pyritty muuttamaan ennennäkemättömällä tavalla. Järjestelmätason uudistusten lisäksi hallitus on toteuttanut suoraan työntekijöihin yksilötasolla kohdistuvia heikennyksiä. Suunniteltu irtisanomissuojan heikentäminen, muutokset määräaikaisen työsopimuksen perusteisiin sekä ammattiliittojen jäsenmaksun verovähennysoikeus ovat ajankohtaisimpia kysymyksiä. Näyttää siltä, että seuraavista vaaleista on tulossa palkansaajille ratkaisevat työmarkkinavaalit.
Tervetuloa seuraamaan poliittisten päättäjien ja ammattiliittojen edustajien keskustelua työmarkkinajärjestelmän tilasta ja mihin suuntaan sitä tulisi viedä. Keskusteluissa mukana hallituksen, opposition ja ammattiyhdistysliikkeen edustajia.
Rikotut työmarkkinat
klo 12.00-12.55
Ammattiliittojen näkemyksen mukaan Suomen työmarkkinajärjestelmä on rikottu. Koko järjestelmää sekä yksittäisen työntekijän oikeuksia on ravisteltu viime vuosina. Millainen on työmarkkinajärjestelmän tulevaisuus päättäjien ja liittojohtajien silmin? Mihin tarvitsemme järjestäytyneitä työmarkkinoita?
Sopimusyhteiskunnan tulevaisuudesta keskustelemassa Insinööriliiton puheenjohtaja Samu Salo, AKT:n valtuuston varapuheenjohtaja Jape Lovén, kansanedustaja Aleksi Jäntti (kok.) ja kansanedustaja Pia Lohikoski (vas.).
Onko edessä työmarkkinavaalit?
klo 13.05-13.55
Työntekijöiden aseman parantaminen on jäänyt päättäjiltä taka-alalle. Viimeaikaisia päätöksiä on yleisesti pidetty lähinnä työntekijöiden aseman heikennyksinä.
Onko edessä työmarkkinavaalit 2027? Jatkuvatko heikennykset vai onko parannuksien aika? Miten suomalaista työmarkkinajärjestelmää tulisi kehittää seuraavan hallituksen toimesta?
Keskustelemassa Ammattiliitto Pron puheenjohtaja Niko Simola, Teollisuusliiton varapuheenjohtaja Turja Lehtonen, kansanedustaja Tarja Filatov (sdp.) ja kansanedustaja Inka Hopsu (vihr.).
Keskustelut juontaa politiikan toimittaja Jari Korkki. Tilaisuus päättyy kello 14.00. Tilaisuuden järjestävät yhteistyössä Työväen Musiikkitapahtuman kanssa Teollisuusliitto, Auto- ja Kuljetusalan Työntekijäliitto AKT, Ammattiliitto Pro ja Insinööriliitto.
Sananvapauden lava sijaitsee festivaalialueella osoitteessa Kanavanranta 3, Valkeakoski.
Nähdään Musareilla!
Muista myös AKT:n jäsenten lipputuki -75 % lipun hinnasta. Lue lisää tästä.
Päivitetty: 27.6.2025
Viimeisimmät uutiset
- Liikenneopetusalan, Matkatoimistoalan ja Finnairin matkustamohenkilöstön palkkataulukot uudelle sopimuskaudelle - Uusia työehtosopimuksia julkaistu26.6.2025
- Ovelaa leikkauspolitiikkaa – hallitus on silpunnut sosiaaliturvaa pala kerrallaan18.6.2025
- Kohti turvallisia ja väkivallattomia työpaikkoja – Kolumbia ratifioi ILOn yleissopimuksen 19017.6.2025
- AKT:n palvelunumerot palvelevat läpi kesän19.6.2025
- AKT:n sopimuskierros maalissa5.6.2025
- Satamien kannanotto AKT:n edustajakokouksen puheenjohtajavalintoihin5.6.2025
- Työntekijöiden oikeudet maailmalla toteutuvat ennätyksellisen huonosti4.6.2025
- Hallitus jatkaa työntekijöiden kurittamista: Vuorossa määräaikaisuuksia, lomautusilmoitusaikaa sekä takaisinottovelvollisuutta koskevat heikennykset2.6.2025
- AKT sai työehtosopimuksen matkatoimistoalalle4.6.2025
- AKT:n tes-kierros päättymässä: matkatoimistoalalle neuvottelutulos27.5.2025
Päivitetty: 27.6.2025