SAK:n kulttuuriapurahat haettavissa - Hakuaika 31.8. saakka
8.8.2017
SAK:n kulttuuriapurahoja haetaan elokuussa
SAK:n kulttuuriapurahoja vuodelle 2018 voi hakea elokuun aikana. Hakuaika päättyy 31. elokuuta 2017.
Kulttuuriapurahoja voivat hakea kaikki SAK:laisten ammattiliittojen yksityiset jäsenet tai harrastajaryhmät. Apurahoilla tuetaan ensisijaisesti taidepainotteisia kulttuuriharrastuksia.
SAK:n kulttuurirahasto on Kansan Sivistysrahaston erikoisrahasto. Jos ammattiliitollasi on oma rahasto KSR:ssä, käsitellään hakemuksesi myös sen apurahoja jaettaessa ilman eri hakemusta.
Voit hakea apurahaa Kansan Sivistysrahaston verkkosivujen kautta. Hakusovellus ja ohjeet löytyvät 1. elokuuta alkaen osoitteesta www.sivistysrahasto.fi.
Valitse hakusovelluksesta ensin SAK:n kulttuurirahasto ja sen jälkeen oma ammattiliittosi. Täytä hakemus ja lähetä se verkossa eteenpäin.
Myönnetyt apurahat julkaistaan tammikuun 2018 loppuun mennessä.
Päivitetty: 5.6.2019
Viimeisimmät uutiset
- Vuodenvaihteen muutoksia 2026: Työlainsäädännössä heikennykset jatkuvat, sosiaaliturvan saamisen ehtoja kiristetään7.1.2026
- Finnairin joululahja matkustamohenkilökunnalle on märkä rätti päin naamaa22.12.2025
- AKT:n palvelut joulunaikaan ja vuodenvaihteessa22.12.2025
- SAK: Hallitus jatkaa päätöksillään köyhyyden syventämistä12.12.2025
- ”Työsopimuslain heikennys pyyhkäisee historiaan vuosikymmenten oikeuskäytännöt – varmuutta työsuhdeturvan tulevaisuudesta ei ole”11.12.2025
- PHT: ”Ministeri Kaisa Juuso on päättänyt lakkauttaa työikäisten hyvinvointia edistävän toiminnan”11.12.2025
- Kuljetusliitot KL: Työvoiman riisto Suomessa on saatava loppumaan8.12.2025
- Orpon hallitus saksi vastoin virkaesitystä työelämän perusoikeuksien rahoituksen5.12.2025
- Järjestöjen valtionapupäätökset: Merkittävä leikkaus työelämän ihmisoikeustyöhön5.12.2025
- SAK:n selvitys: Ilmastonmuutosta hillitään työpaikoilla, mutta työntekijöiden osaamiseen ei satsata2.12.2025
Päivitetty: 5.6.2019