SAK:n #virtuaalivappu 2021 - Mukana mm. Mariska ja SAK:laisten liittojen puheenjohtajia
20.4.2021
SAK:n #virtuaalivappu 2021 lauantaina 1.5. kello 13.30 Facebookissa ja Youtubessa.
Puoli tuntia kestävän #virtuaalivappu-lähetyksen haastateltavia ovat SAK:n puheenjohtaja Jarkko Eloranta ja hallituksen varapuheenjohtaja Katja Syvärinen. Ammattiliittojen puheenjohtajista mukana ovat Palvelualojen ammattiliiton PAMin Annika Rönni-Sällinen, Julkisten ja hyvinvointialojen liiton JHL:n Päivi Niemi-Laine, Paperiliiton Petri Vanhala sekä Elintarviketyöläisten liiton SEL:n Veli-Matti Kuntonen.
#Virtuaalivappu-tapahtuman juontajina toimivat Maria Markus ja Sami Turunen. Suoria yhteyksiä otetaan muun muassa työpaikoille, joiden työntekijät ovat vappupäivänäkin töissä. Keskustelujen päätteeksi kaiken vetää yhteen yllätysvieras, jonka erityisasiantuntemus työmarkkina- ja vappuasioista saattaa lyödä monet ällikällä.
SAK:n #virtuaalivappu-lähetyksen musiikista vastaa valovoimainen laulaja, sanoittaja ja säveltäjä Mariska. Tapahtuma on kaikille avoin ja maksuton.
Voit seurata ja kommentoida suoraa lähetystä SAK:n Facebook-tapahtumassa sekä Youtuben SAKtuubi-kanavalla.
Päivitetty: 20.4.2021
Viimeisimmät uutiset
- Tartu haaveisiin ja hae apurahaa31.7.2025
- Kuljetusliitot KL: Orpo-Purran hallitus lisää pätkätöitä ja jatkaa työntekijöiden oikeuksien polkemista30.7.2025
- Iltalehdessä annetut kommentit eivät edusta AKT:n linjaa29.7.2025
- Perussuomalaisten politiikka pahentaa halpatyön ongelmaa17.7.2025
- Liikenneopetusalan, Matkatoimistoalan ja Finnairin matkustamohenkilöstön palkkataulukot uudelle sopimuskaudelle - Uusia työehtosopimuksia julkaistu26.6.2025
- Rikotut työmarkkinat? - Poliitikot ja liittojohtajat lavalla Työväen Musiikkitapahtumassa Valkeakoskella27.6.2025
- Ovelaa leikkauspolitiikkaa – hallitus on silpunnut sosiaaliturvaa pala kerrallaan18.6.2025
- Kohti turvallisia ja väkivallattomia työpaikkoja – Kolumbia ratifioi ILOn yleissopimuksen 19017.6.2025
- AKT:n palvelunumerot palvelevat läpi kesän19.6.2025
- AKT:n sopimuskierros maalissa5.6.2025
Päivitetty: 20.4.2021