SAK: Palkankorotuksia tarvitaan deflaation estämiseksi
13.1.2015
SAK on huolissaan koko euroaluetta ja Suomea uhkaavasta deflaatiokierteen vaarasta. Pääekonomisti Olli Kosken mukaan palkansaajien ostovoimasta on siksi pidettävä huolta.
– Deflaation uhatessa ehdotukset palkkojen tai sosiaaliturvan alentamisesta ovat haitallisia. Pelkkä kilpailukyvyn tai valtion velan tuijottaminen ei riitä, vaan talouskasvun edellytyksistä on huolehdittava laajemmin.
Deflaatiokierteessä hintojen alenemiseen vastataan palkkojen alentamisella, joka johtaa hintojen uuteen alentamiseen. Kuluttajat ja investoijat lykkäävät päätöksiään halvempien hintojen toivossa.
Deflaation oloissa velat kasvavat suhteessa tuloihin, mikä johtaisi asuntovelallisten maksuvaikeuksiin ja heikentäisi investointien kannattavuutta.
– Deflaatiokierre on estettävä, jotta vältytään talouden jähmettymiseltä, Koski sanoo.
Palkansaajien ostovoimasta huolehdittava
Palkansaajien yhteenlaskettu ostovoima on supistunut nyt kaksi vuotta peräkkäin. Tulo- ja kustannuskehityksen selvitystoimikunnan tänään julkaistun raportin mukaan lähivuosienkin näkymät ovat poikkeuksellisen heikot.
Olli Koski peräänkuuluttaa keinoja, jotka parantavat kilpailukykyä ja samalla ylläpitävät palkansaajien ostovoimaa.
– Maltilliset palkankorotukset ja työn verotukseen kohdennetut kevennykset ovat yksi tie. Ne edellyttävät kuitenkin julkisen talouden vahvistamista rakenteellisin uudistuksin.
SAK:n eduskuntavaalitavoitteiden yhtenä pääteemana on tuottavuuden parantaminen, joka osaltaan korjaa kilpailukykyä. Tuottavuutta voidaan SAK:n mukaan parantaa myös reilulla kilpailulla, laadukkaalla koulutuksella ja tehokkaalla innovaatiojärjestelmällä.
Valtioneuvoston kanslian nimittämä Tulo- ja kustannuskehityksen selvitystoimikunta koostuu työmarkkinajärjestöjen ja valtiovarainministeriön edustajista sekä muun muassa Suomen Pankkia ja MTK:ta edustavista pysyvistä jäsenistä. Toimikunta laatii taloudellisia selvityksiä ja laskelmia työ- ja virkaehtosopimusneuvotteluja sekä päätöksentekoa varten.
Päivitetty: 5.6.2019
Viimeisimmät uutiset
- Liikenneopetusalan, Matkatoimistoalan ja Finnairin matkustamohenkilöstön palkkataulukot uudelle sopimuskaudelle - Uusia työehtosopimuksia julkaistu26.6.2025
- Rikotut työmarkkinat? - Poliitikot ja liittojohtajat lavalla Työväen Musiikkitapahtumassa Valkeakoskella27.6.2025
- Ovelaa leikkauspolitiikkaa – hallitus on silpunnut sosiaaliturvaa pala kerrallaan18.6.2025
- Kohti turvallisia ja väkivallattomia työpaikkoja – Kolumbia ratifioi ILOn yleissopimuksen 19017.6.2025
- AKT:n palvelunumerot palvelevat läpi kesän19.6.2025
- AKT:n sopimuskierros maalissa5.6.2025
- Satamien kannanotto AKT:n edustajakokouksen puheenjohtajavalintoihin5.6.2025
- Työntekijöiden oikeudet maailmalla toteutuvat ennätyksellisen huonosti4.6.2025
- Hallitus jatkaa työntekijöiden kurittamista: Vuorossa määräaikaisuuksia, lomautusilmoitusaikaa sekä takaisinottovelvollisuutta koskevat heikennykset2.6.2025
- AKT sai työehtosopimuksen matkatoimistoalalle4.6.2025
Päivitetty: 5.6.2019