Satamien työturvallisuusviikko 6.-10.10.2025
6.10.2025

Kuva: Anne-Maarit Valli
"Tavoitteena on aina nolla työtapaturmaa vuodessa, mutta tällä alalla se on valitettavan vaikea saavuttaa”, Finnsteven Vuosaaren varapääluottamusmies Timo Lampi kertoo.
Satamien työturvallisuusviikkoa vietetään tänä syksynä 6.-10.10.2025. Teemana on ´Satama - yhteinen työpaikka´. Suomen satamissa on runsaasti eri toimijoita, joiden yhteistyötä tarvitaan. AKT on yhteistyökumppanina mukana Satamaoperaattoreiden järjestämässä Satamien työturvallisuusviikossa yhdessä Suomen Satamat ry:n ja Ammattiliitto Pro ry:n kanssa.
”Liukastumiset ja kaatumiset työpaikalla ovat talvella pahimpia työturvallisuusriskejä. Talvella ahtaajilla on käytössään kitkapohjalla olevat turvakengät, joilla voi välttyä pahimmilta tapaturmilta. Nastakengät otettiin testikäyttöön toissa talvena ja kokeilua laajennettiin viime talvena, joka on parantanut tilannetta. Tapaturmien riskiä on saatu alemmaksi, kun on kuunneltu työntekijöitä mitä voisi tehdä toisin tapaturmien välttämiseksi, esim. miten kenttäalueiden aurausta ja liukkaudentorjuntaa voisi parantaa." Finnsteven varapääluottamusmies Timo Lampi sanoo.
Päivitetty: 6.10.2025
Viimeisimmät uutiset
- SAK: Hallitus jatkaa päätöksillään köyhyyden syventämistä12.12.2025
- ”Työsopimuslain heikennys pyyhkäisee historiaan vuosikymmenten oikeuskäytännöt – varmuutta työsuhdeturvan tulevaisuudesta ei ole”11.12.2025
- PHT: ”Ministeri Kaisa Juuso on päättänyt lakkauttaa työikäisten hyvinvointia edistävän toiminnan”11.12.2025
- Kuljetusliitot KL: Työvoiman riisto Suomessa on saatava loppumaan8.12.2025
- Orpon hallitus saksi vastoin virkaesitystä työelämän perusoikeuksien rahoituksen5.12.2025
- Järjestöjen valtionapupäätökset: Merkittävä leikkaus työelämän ihmisoikeustyöhön5.12.2025
- SAK:n selvitys: Ilmastonmuutosta hillitään työpaikoilla, mutta työntekijöiden osaamiseen ei satsata2.12.2025
- SAK:n Jarkko Eloranta: Hallitus on keskittynyt elinkeinoelämän toiveiden täyttämiseen ja unohtanut työttömät20.11.2025
- AKT: Palkansaajien ostovoima on kasvanut toista vuotta peräkkäin – positiivinen käänne saatu työehtosopimusneuvotteluilla19.11.2025
- Linja-autonkuljettajien vessaongelmissa käänne parempaan19.11.2025
Päivitetty: 6.10.2025