Satamissa vuoronvaihto- ja ylityökielto 1.2.2022 alkaen
21.1.2022
AKT:n ja Satamaoperaattorien väliset ahtausalan työehtosopimusneuvottelut ovat ajautuneet vaikeuksiin. Tämän vuoksi AKT:n hallitus on päättänyt aloittaa ahtausalaa koskevan vuoronvaihto- ja ylityökiellon 1.2. klo 06.00. Ahtausalan työehtosopimuksen voimassaolo päättyy 31.1.2022.
Vuoronvaihto- ja ylityökiellolla AKT haluaa vauhdittaa neuvotteluja ja turvata ahtaajien ansiokehityksen sekä työn laadullisen kehityksen.
− Ahtaajat tekevät tärkeää työtä vaativissa olosuhteissa. Tavoite on heidän ostovoimansa kehittäminen. Palkankorotusten lisäksi neuvotteluissa avoinna on myös muita työehtoihin liittyviä kysymyksiä
− AKT:n tavoite on saada ahtausalalle asiallinen sopimus. Siitä, miten pitkään siihen menee, on työnantajilla iso vastuu.
Lisätietoja:
Ismo Kokko, puheenjohtaja
p.040 732 5375
ismo.kokko@akt.fi
Päivitetty: 21.1.2022
Viimeisimmät uutiset
- Matkatoimistoalan ja Finnairin matkustamohenkilöstön neuvotteluissa pohditaan esityksiä15.5.2025
- Finnairin matkustamohenkilöstön ja matkatoimistoalan neuvotteluissa etenemistä9.5.2025
- Liikenneopetusalalle työehtosopimus8.5.2025
- Huolinta-alan varastoterminaali- ja satamatyöntekijöiden palkkataulukot uudelle sopimuskaudelle8.5.2025
- Maksuton Kesäduunari-info neuvoo kesätyöntekijöitä koko kesän ajan5.5.2025
- Vappuviikolla neuvoteltu matkatoimistoalan ja matkustamohenkilöstön työehtosopimuksista2.5.2025
- AKT:n puheenjohtaja Ismo Kokon vappupuhe Turun Vähätorilla - Työtä ja hyvinvointia1.5.2025
- AKT:n 2. varapuheenjohtaja Niko Blom vappupuhe Lahdessa - katsetta on suunnattava myös paremman ja oikeuden mukaisemman tulevaisuuden rakentamiseen.1.5.2025
- AKT:lle neuvottelutulos liikenneopetusalan työehtosopimusneuvotteluista30.4.2025
- Rautatiealan Unioni RAU: VR-Yhtymälle sakot työtuomioistuimesta: sovittujen työvuorojen rikkominen jatkuu rangaistuksesta huolimatta29.4.2025
Päivitetty: 21.1.2022