Seis häirinnälle työssä – naisten kohtaama väkivalta on maailmanlaajuinen ongelma
8.3.2019
Onko sinun työpaikallasi ohjeet, miten puuttua epäasialliseen kohteluun ja häirintään? Jos ei ole, sellaiset kannattaa laatia.
SAK:n työympäristö- ja tasa-arvoasioiden asiantuntija Anne Mironen neuvoo kirjoittamaan ohjeet niin, että ne kieltävät selkeästi myös seksuaalisen häirinnän. Häirinnän ehkäisemisen voi ottaa myös osaksi työpaikan työsuojelun toimintaohjelmaa, jonka tekemiseen velvoittaa työturvallisuuslaki.
– Häirinnän kieltävät, yhteisesti sovitut selkeät ohjeet helpottavat häirinnän kohteeksi joutuneen mahdollisuuksia viedä asiaa eteenpäin työpaikalla.
Anne Mironen painottaa, että häirintä on aina työturvallisuuskysymys. Työnantajan velvollisuutena on suojella henkilöstöään myös henkisesti kuormittavilta asioilta, kuten häirinnältä, kiusaamiselta ja huonolta ilmapiiriltä.
Mironen muistuttaa, että seksuaalinen häirintä on ollut Suomessa rangaistava teko vuodesta 2014 lähtien.
SAK:n seksuaalisen ja sukupuolisen häirinnän kieltävät ohjeet työpaikalle tulostettavaksi:
https://www.sak.fi/aineistot/julkaisut/talla-tyopaikalla-kaikki-hairinta-kielletty
Työjärjestö ILO tavoittelee kansainvälistä häirinnän vastaista sopimusta
Ammattiyhdistyliikkeen kansainvälinen kattojärjestö ITUC muistuttaa, että naiset ovat miehiä alttiimpia epäasialliselle käytökselle ja seksuaaliselle häirinnälle työssä.
Tutkimusten mukaan (https://www.ituc-csi.org/gender-based-violence)
35 prosenttia naisista eli maailmanlaajuisesti 818 miljoonaa naista on kokenut seksuaalista tai fyysistä väkivaltaa kotona, työpaikalla tai omassa yhteisössään.
Kansainvälinen työjärjestö ILO haluaa suitsia naisiin kohdistuvaa väkivaltaa kansainvälisellä sopimuksella. Järjestön tavoitteena on neuvotella uusi, aiempaa täsmällisempi häirintää ja väkivaltaa koskeva yleissopimus.
Neuvottelut sopimuksesta ovat edenneet nihkeästi työnantajapuolen vastustuksen takia. Myös osa hallituksista suhtautuu asiaan laimeasti.
Neuvotteluja sopimuksesta jatketaan ensi kesänä pidettävässä ILO:n työkonferenssissa.
Päivitetty: 5.6.2019
Viimeisimmät uutiset
- AKT:n tes-kierros päättymässä: matkatoimistoalalle neuvottelutulos27.5.2025
- Valtaosa suomalaisista suhtautuu myönteisesti ammattiliittoihin ja niiden tekemään ihmisoikeustyöhön kehittyvissä maissa26.5.2025
- SAK on tyytyväinen ylimmän tuomioistuimen linjaukseen: Ruokalähetit ovat työntekijöitä26.5.2025
- AKT sai työehtosopimuksen Finnairin matkustamohenkilökunnalle22.5.2025
- Vahva tuki suomalaisilta ay-jäsenmaksujen verovähennysoikeudelle22.5.2025
- Ismo Kokon puhe AKT:n valtuuston kokouksessa: Ay-liike luo yhteiskuntaan elintärkeää taloudellista turvaa ja vakautta.21.5.2025
- AKT:n 2. varapuheenjohtaja Niko Blom AKT:n valtuuston kokouksessa: Jäseniltä selkeä viesti, teimme juuri sen mikä kannatti21.5.2025
- Seuraavan hallituksen tehtävänä pistää vientimalli uusiksi21.5.2025
- AKT:lle neuvottelutulos Finnairin matkustamohenkilöstön työehtosopimuksesta19.5.2025
- Matkatoimistoalan ja Finnairin matkustamohenkilöstön neuvotteluissa pohditaan esityksiä15.5.2025
Päivitetty: 5.6.2019