SLL, AKT ja IAU yhteistyöhön - tavoitteena lentoliikenteeseen toimialakohtaiset tes-ratkaisut
14.2.2025
Suomen Liikennelentäjäliitto SLL, Auto- ja Kuljetusalan Työntekijäliitto AKT ja Ilmailualan Unioni IAU ovat sopineet yhteistyöstä käynnissä olevalla neuvottelukierroksella. Päämääränä on solmia Palvelualojen työnantajat PALTA:n kanssa toimialakohtaiset työehtosopimukset, joissa huomioidaan myös lähihistoriassa tehdyt poikkeavat työehtoratkaisut.
Finnairin lentäjiä koskevia sopimusneuvotteluja on käyty yli puoli vuotta ilman, että ne olisivat johtaneet tuloksiin edes kuukausia kestäneessä sovittelussa. AKT:n Finnairin matkustamohenkilökunnan työehtosopimuksen voimassaolo päättyi 31. tammikuuta ilman sopimusta. IAU:n lentoliikenteen teknisiä ja maahuolintapalveluja koskeva työehtosopimus päättyy 15. maaliskuuta.
- Olemme takavuosina tehneet merkittäviä säästötoimia, jotta Finnair selvisi yli vaikeiden vuosien. Tingimme lomarahoissa, työvuorokorvauksissa, palkankorotuksissa ja jopa eläkkeissä. On mahdotonta hyväksyä, ettei tätä yli 200 miljoonan euron uhrausta nyt huomioidakaan. Työnantajaliitto ei neuvottelupöydässä osoita minkäänlaista ymmärrystä edes pieneltä osin työntekijöiden elämänhallinnan ja työssäjaksamisen aivan välttämättömille parannustarpeille, SLL:n puheenjohtaja Vesa Uuspelto kertoo.
AKT:n puheenjohtaja Ismo Kokko kertoo, että työntekijöiden tinkiminen omista palkoistaan yhdistää kolmen liiton jäseniä.
- Porukat kiristivät vyötään ja työtahtia, jotta työnantaja selvisi yli vaikeiden vuosien. Suomessa ihan kaikkien palkansaajien ostovoima on kuopassa. Nyt yhteistyötä tiivistävien liitojen jäsenille ongelma on erityinen, sillä olemme tuosta ns. yleisestä linjasta jäljessä 4–15 prosenttia.
IAU:n puheenjohtaja Juhani Haapasaaren mukaan kyse on vastavuoroisuuden periaatteesta.
- Työntekijät eivät ole vaatimassa takautuvasti palkankorotuksia, joista luovuttiin koronapandemian vuoksi määräaikaisin sopimuksin vuosina 2021 ja 2022. Se, mitä he vaativat, on heidän suhteellisen ansiotasonsa palauttaminen samalle tasolle muihin toimialoihin nähden, kuin se oli koronaa edeltävänä vuonna 2019.
SLL:n, AKT:n ja IAU:n sopiman yhteistyön perustana on liittojen välinen tiivis tiedonvaihto, sekä toimien keskinäinen koordinointi mahdollisimman tehokkaalla tapaa, jotta tavoitellut toimialakohtaiset työehtoratkaisut saavutetaan kaikilla kolmella sopimusalalla.
Päivitetty: 14.2.2025
Viimeisimmät uutiset
- AKT:n tes-kierros päättymässä: matkatoimistoalalle neuvottelutulos27.5.2025
- Valtaosa suomalaisista suhtautuu myönteisesti ammattiliittoihin ja niiden tekemään ihmisoikeustyöhön kehittyvissä maissa26.5.2025
- SAK on tyytyväinen ylimmän tuomioistuimen linjaukseen: Ruokalähetit ovat työntekijöitä26.5.2025
- AKT sai työehtosopimuksen Finnairin matkustamohenkilökunnalle22.5.2025
- Vahva tuki suomalaisilta ay-jäsenmaksujen verovähennysoikeudelle22.5.2025
- Ismo Kokon puhe AKT:n valtuuston kokouksessa: Ay-liike luo yhteiskuntaan elintärkeää taloudellista turvaa ja vakautta.21.5.2025
- AKT:n 2. varapuheenjohtaja Niko Blom AKT:n valtuuston kokouksessa: Jäseniltä selkeä viesti, teimme juuri sen mikä kannatti21.5.2025
- Seuraavan hallituksen tehtävänä pistää vientimalli uusiksi21.5.2025
- AKT:lle neuvottelutulos Finnairin matkustamohenkilöstön työehtosopimuksesta19.5.2025
- Matkatoimistoalan ja Finnairin matkustamohenkilöstön neuvotteluissa pohditaan esityksiä15.5.2025
Päivitetty: 14.2.2025