Teollisuuden palkansaajat TP ry:n uudeksi puheenjohtajaksi Juri Aaltonen ERTOsta
10.12.2020
Toimihenkilöliitto ERTOn puheenjohtaja Juri Aaltonen on valittu TP:n hallituksen puheenjohtajaksi kaudelle 2021-2022. Hallituksen varapuheenjohtajiksi 9.12.2020 järjestetty syyskokous nimesi Petri Vanhalan Paperiliitosta ja Jari Jokisen Tekniikan akateemiset TEKistä. TP:n puheenjohtaja valitaan vuorotellen eri palkansaajakeskusjärjestöjä edustavista jäsenliitoista.
- Teollisuuden palkansaajat on vakiinnuttamassa paikkansa Suomen työelämän kehittäjänä ja tiedon tuottajana. Työhyvinvointi, tuottavuus, teollisuuden toimintaedellytykset ja edunvalvonnan koordinointi ovat asioita, joita edistän ilomielin Teollisuuden palkansaajien puheenjohtajana, sanoo Juri Aaltonen.
Syyskokouksen valitsemat hallituksen jäsenet ja varajäsenet kaudelle 2021-2022 löytyvät täältä: TP ry hallitus 2021-2022.
Laadukkaat julkaisut toiminnan keskiössä
TP käynnisti oman tutkimus- ja julkaisutoiminnan loppuvuodesta 2018. Edistys-julkaisusarja nojaa vahvaan asiantuntijuuteen ja tuottaa tutkittua tietoa yhteiskunnalliseen keskusteluun. Julkaisujen aiheet koskevat laajasti työelämän ajankohtaisia kysymyksiä.
Ensimmäisen kahden vuoden aikana Edistys-sarjan julkaisuja on ilmestynyt kahdeksan. Ajatuspajatoiminta on TP:n toiminnan keskiössä myös tulevana vuonna.
- On hienoa, että jäsenliitot jakavat näkemyksen Edistys-julkaisujen merkityksestä yhteiskunnallisen keskustelun pohjustajana. Ensi vuonna vahvistamme paikkaamme palkansaajaliikkeen ajatuspajana entisestään. Alkuvuoden julkaisut tulevat käsittelemään henkilöstön edustusta yritysten hallinnossa sekä paikallista sopimista, kertoo TP:n pääsihteeri Merja Jutila-Roon.
Päivitetty: 10.12.2020
Viimeisimmät uutiset
- AKT:n tes-kierros päättymässä: matkatoimistoalalle neuvottelutulos27.5.2025
- Valtaosa suomalaisista suhtautuu myönteisesti ammattiliittoihin ja niiden tekemään ihmisoikeustyöhön kehittyvissä maissa26.5.2025
- SAK on tyytyväinen ylimmän tuomioistuimen linjaukseen: Ruokalähetit ovat työntekijöitä26.5.2025
- AKT sai työehtosopimuksen Finnairin matkustamohenkilökunnalle22.5.2025
- Vahva tuki suomalaisilta ay-jäsenmaksujen verovähennysoikeudelle22.5.2025
- Ismo Kokon puhe AKT:n valtuuston kokouksessa: Ay-liike luo yhteiskuntaan elintärkeää taloudellista turvaa ja vakautta.21.5.2025
- AKT:n 2. varapuheenjohtaja Niko Blom AKT:n valtuuston kokouksessa: Jäseniltä selkeä viesti, teimme juuri sen mikä kannatti21.5.2025
- Seuraavan hallituksen tehtävänä pistää vientimalli uusiksi21.5.2025
- AKT:lle neuvottelutulos Finnairin matkustamohenkilöstön työehtosopimuksesta19.5.2025
- Matkatoimistoalan ja Finnairin matkustamohenkilöstön neuvotteluissa pohditaan esityksiä15.5.2025
Päivitetty: 10.12.2020