Tes-neuvottelut: ”Edistystä siitä, mistä ollaan eri mieltä”
8.2.2023
AKT:n ja työnantajaosapuolten työehtosopimusneuvottelut ovat jatkuneet tiiviinä. Osa aloista on sovittelussa. Uutena alkavat tällä viikolla taksiliikenteen työehtosopimusneuvottelut.
Maanantaina 6.2. valtakunnansovittelijan toimistossa käytiin läpi ahtausalan kysymyksiä Auto- ja Kuljetusalan Työntekijäliitto AKT:n, sovittelija Leo Suomaan ja Satamaoperaattorien kesken. Ahtausalan sovittelu jatkuu torstaina ja perjantaina 9. ja 10.2.
Tiistaina jatkettiin Viking Linen Abp:n kanssa Viking Linen työehtosopimuksen tes-neuvotteluja. Autoliikenteen Työnantajat ALT:n kanssa oli myös omia linja-autoalan, kuorma-autoalan ja huoltokorjaamoalan neuvotteluja.
Keskiviikkoaamuna 8.2. valtakunnansovittelijan toimistossa käytiin läpi ALT:n, sovittelijan ja AKT:n kesken kuorma-autoalan, terminaalitoiminta-alan sekä Öljytuote ry:n kanssa säiliöauto- ja öljytuotealan kysymyksiä.
”Edistymistä sovittelussa on tapahtunut sen suhteen, että alamme olla työnantajien kanssa samaa mieltä siitä, mistä olemme eri mieltä”, twiittasi AKT:n puheenjohtaja Ismo Kokko tilanteesta Twitterissä 8.2.
Sovittelu näiltä kolmelta autoliikenteen alalta jatkuu maanantaina 13.2. klo 16.
Torstaina 9.2. neuvotellaan kaupan automiesten työehtosopimuksesta Kaupan Liiton kanssa.
Perjantaina jatkuvat liikenneopetusalan tes-neuvottelut Palvelualojen työnantajat PALTA ry:n kanssa. Uutena alkavat taksiliikenteen työehtosopimusneuvottelut Taksiliikenteen Työnantajat ry:n kanssa.
AKT:n neuvottelujen etenemistä voi seurata myös osoitteessa akt.fi/neuvottelut.
Päivitetty: 8.2.2023
Viimeisimmät uutiset
- Liikenneopetusalan, Matkatoimistoalan ja Finnairin matkustamohenkilöstön palkkataulukot uudelle sopimuskaudelle - Uusia työehtosopimuksia julkaistu26.6.2025
- Rikotut työmarkkinat? - Poliitikot ja liittojohtajat lavalla Työväen Musiikkitapahtumassa Valkeakoskella27.6.2025
- Ovelaa leikkauspolitiikkaa – hallitus on silpunnut sosiaaliturvaa pala kerrallaan18.6.2025
- Kohti turvallisia ja väkivallattomia työpaikkoja – Kolumbia ratifioi ILOn yleissopimuksen 19017.6.2025
- AKT:n palvelunumerot palvelevat läpi kesän19.6.2025
- AKT:n sopimuskierros maalissa5.6.2025
- Satamien kannanotto AKT:n edustajakokouksen puheenjohtajavalintoihin5.6.2025
- Työntekijöiden oikeudet maailmalla toteutuvat ennätyksellisen huonosti4.6.2025
- Hallitus jatkaa työntekijöiden kurittamista: Vuorossa määräaikaisuuksia, lomautusilmoitusaikaa sekä takaisinottovelvollisuutta koskevat heikennykset2.6.2025
- AKT sai työehtosopimuksen matkatoimistoalalle4.6.2025
Päivitetty: 8.2.2023