Timo Soukola kirjoittaa AKT:n historian neljännen osan
24.4.2015
Filosofian tohtori Timo Soukola on valittu AKT:n historian neljännen osan kirjoittajaksi. Kovaa peliä kuljetusalalla IV keskittyy vuosiin 1990 – 2010. Se jatkaa siitä, mihin Kovaa peliä kuljetusalalla III päättyy.
Soukola aloittaa työnsä elokuun alussa ja teos julkaistaan AKT:n seuraavassa edustajakokouksessa kesäkuussa 2018.
Soukola on kirjoittanut aiemmin mm. Suomen Merimies-Unionin ja Palkansaajien tutkimuskeskuksen historiat. Teollisuusalojen ammattiliiton TEAMin historia julkaistaan tänä keväänä.
Soukola oli jo mukana Kovaa peliä kuljetusalalla historiasarjan aiemmissa osissa avustavana kirjoittajana. Hän on kirjoittanut myös Kouvolan Seudun Autoalantyöntekijät osasto 033:n historian.
Kirjoitustyön tueksi tulee historiatoimikunta, jota vetää AKT:n puheenjohtaja Marko Piirainen. Asiantuntijajäseneksi toimikuntaan on lupautunut kolme aiempaa historiakirjaa kirjoittanut Tapio Bergholm.
Päivitetty: 5.6.2019
Viimeisimmät uutiset
- AKT:n jäsenet saavat sähköpostia jäsenkyselystä8.1.2026
- Vuodenvaihteen muutoksia 2026: Työlainsäädännössä heikennykset jatkuvat, sosiaaliturvan saamisen ehtoja kiristetään7.1.2026
- Finnairin joululahja matkustamohenkilökunnalle on märkä rätti päin naamaa22.12.2025
- AKT:n palvelut joulunaikaan ja vuodenvaihteessa22.12.2025
- SAK: Hallitus jatkaa päätöksillään köyhyyden syventämistä12.12.2025
- ”Työsopimuslain heikennys pyyhkäisee historiaan vuosikymmenten oikeuskäytännöt – varmuutta työsuhdeturvan tulevaisuudesta ei ole”11.12.2025
- PHT: ”Ministeri Kaisa Juuso on päättänyt lakkauttaa työikäisten hyvinvointia edistävän toiminnan”11.12.2025
- Kuljetusliitot KL: Työvoiman riisto Suomessa on saatava loppumaan8.12.2025
- Orpon hallitus saksi vastoin virkaesitystä työelämän perusoikeuksien rahoituksen5.12.2025
- Järjestöjen valtionapupäätökset: Merkittävä leikkaus työelämän ihmisoikeustyöhön5.12.2025
Päivitetty: 5.6.2019