Toimi näin, jos sinut lomautetaan koronan seurauksena
20.3.2020
Jos sinut lomautetaan, ilmoittaudu verkossa TE-toimistoon työttömäksi työnhakijaksi heti ensimmäisenä lomautuspäivänä ja hae ansiopäivärahaa omasta työttömyyskassasta kahden viikon kuluttua lomautuksen alusta.
Karanteenin ajalta mahdollista saada tartuntatautipäivärahaa. Koronan seurauksena myös lomautukset voivat olla mahdollisia.
Lomautukset voivat johtua esimerkiksi matkustusrajoitteista, kulutuksen vähenemisestä tai siitä, että merkittävä osa työyhteisöstä on karanteenissa.
Työnantajan on annettava lomautusilmoitus ennen lomautuksen alkua.
Jos sinut lomautetaan, ilmoittaudu verkossa TE-toimistoon työttömäksi työnhakijaksi heti ensimmäisenä lomautuspäivänä.
Hae ansiopäivärahaa omasta työttömyyskassasta kahden viikon kuluttua lomautuksen alusta. Jos lomautuksesi kestää lyhyemmän aikaa, hae päivärahaa aikaisintaan viimeisen lomautuspäivän jälkeen.
AKT:n jäsenet (poislukien AKT:n osasto 208 SLSY:n jäsenet) ovat Kuljetusalan Työttömyyskassan jäseniä. Voit hakea päivärahaa kassan Netta-verkkopalvelun kautta: https://netta.kuljetusalantk.fi/login.
SLSY:n jäsenet
AKT:n osasto 208 SLSY:n jäsenet ovat ERKO:n työttömyyskassan jäseniä. Heidän osaltaan asiointi tapahtuu ERKO:n työttömyyskassassa.
Linkki ERKO:n kassan sivuille
Lisätietoja
Lisätietoa päivärahan maksamisesta lomautuksen ajalta löydät täältä: https://www.tyj.fi/jos-jaat-tyottomaksi/lomautetun-tyottomyysturva/
Lähde: www.tyj.fi
Päivitetty: 24.3.2020
Viimeisimmät uutiset
- Orpon hallitus saksi vastoin virkaesitystä työelämän perusoikeuksien rahoituksen5.12.2025
- Järjestöjen valtionapupäätökset: Merkittävä leikkaus työelämän ihmisoikeustyöhön5.12.2025
- SAK:n selvitys: Ilmastonmuutosta hillitään työpaikoilla, mutta työntekijöiden osaamiseen ei satsata2.12.2025
- SAK:n Jarkko Eloranta: Hallitus on keskittynyt elinkeinoelämän toiveiden täyttämiseen ja unohtanut työttömät20.11.2025
- AKT: Palkansaajien ostovoima on kasvanut toista vuotta peräkkäin – positiivinen käänne saatu työehtosopimusneuvotteluilla19.11.2025
- Linja-autonkuljettajien vessaongelmissa käänne parempaan19.11.2025
- Pääluottamusmies Vesa Mikkolasta AKT:n uusi edunvalvontapäällikkö14.11.2025
- EU-tuomioistuimen linjaus vähimmäispalkkadirektiivistä vahvisti velvoitteen edistää työehtosopimuksia12.11.2025
- SAK:n kysely: Henkilöperusteisen irtisanomisen helpottaminen lisää irtisanomisia ja kiistoja työpaikoilla29.10.2025
- Hallituksen esitys irtisanomisten helpottamisesta tuo lisää epävarmuutta työntekijöiden elämään23.10.2025
Päivitetty: 24.3.2020