Työmarkkinajärjestöjen yhteinen esitys kehysriiheen: Työntekijöiden töihin paluu mahdollistettava koronan vasta-ainetestauksella
3.4.2020
Työmarkkinajärjestöt (Akava, EK, KT, Kirkkotyönantajat, SAK, STTK) esittävät yhdessä maan hallitukselle kehysriiheen, että valtio osallistuisi koronan vasta-ainetestien kustannuksiin. Järjestöjen mukaan testit pitäisi ottaa väliaikaisesti osaksi työterveyshuoltoa, jotta työntekijöiden töihin paluu mahdollistetaan sujuvasti.
Yritystoiminnan palautuminen normaaliksi koronakriisin pahimman vaiheen jälkeen edellyttää laajoja koronan vasta-ainetestejä. Testin avulla on mahdollista selvittää, onko ihminen jo sairastanut koronan ja saanut tätä kautta vastustuskyvyn virusta vastaan. Koronan jo aiemmin sairastaneet eivät enää tartuta muita ja voivat palata turvallisesti töihin.
Ilman laajamittaisia testauksia on pelättävissä, että yritysten sekä julkisen sektorin normalisoituminen kestää vielä pitkään ja siitä aiheutuvat taloudelliset ongelmat muodostuvat suuremmiksi kuin mitä ne olisivat riittävän testauksen ansiosta.
Testit rahoitettaisiin työterveyshuollossa siten, että työnantaja maksaisi 25 % ja loput 75 % tulisivat Kelan työterveyskorvauksista. Kelan työterveyskorvaukset rahoitettaisiin siten, että valtio maksaisi puolet, ja toisen puolen maksaisivat työnantajat sekä työntekijät yhdessä.
Vasta-ainetestit voidaan ottaa käyttöön 1-2 viikon kuluttua ja väestön laajamittainen testaus toteuttaa, kun pahin tartuntariski on ohi ja kun yhteiskunnan ja yritystoiminnan normalisointi alkaa. Tämän vuoksi työmarkkinajärjestöt ehdottavat, että testien rahoittaminen työterveyshuollon kautta toteutettaisiin väliaikaisena toimena, joka kestäisi 31.12.2020 saakka.
Päivitetty: 3.4.2020
Viimeisimmät uutiset
- AKT sai työehtosopimuksen Finnairin matkustamohenkilökunnalle22.5.2025
- Vahva tuki suomalaisilta ay-jäsenmaksujen verovähennysoikeudelle22.5.2025
- Ismo Kokon puhe AKT:n valtuuston kokouksessa: Ay-liike luo yhteiskuntaan elintärkeää taloudellista turvaa ja vakautta.21.5.2025
- AKT:n 2. varapuheenjohtaja Niko Blom AKT:n valtuuston kokouksessa: Jäseniltä selkeä viesti, teimme juuri sen mikä kannatti21.5.2025
- Seuraavan hallituksen tehtävänä pistää vientimalli uusiksi21.5.2025
- AKT:lle neuvottelutulos Finnairin matkustamohenkilöstön työehtosopimuksesta19.5.2025
- Matkatoimistoalan ja Finnairin matkustamohenkilöstön neuvotteluissa pohditaan esityksiä15.5.2025
- Finnairin matkustamohenkilöstön ja matkatoimistoalan neuvotteluissa etenemistä9.5.2025
- Liikenneopetusalalle työehtosopimus8.5.2025
- Huolinta-alan varastoterminaali- ja satamatyöntekijöiden palkkataulukot uudelle sopimuskaudelle8.5.2025
Päivitetty: 3.4.2020