Vesa Pohjola SAK:n edustajistossa: Kuljetusalalle yhteinen liitto
1.6.2017
Ahtaaja Vesa Pohjola Kokkolasta totesi SAK:n edustajistossa työelämän pirstoutumisen johtaneen mm. nollatuntisopimuksiin ja itsensä työllistämiseen eli kevytyrittämiseen.
− Itsensä työllistäminen ei saa tarkoittaa työn polkumyyntiä. Tarkoitan tällä esimeriksi kuljetusalalla työskentelevien lisäksi muilla aloilla, kuten viihdealalla, toimivia ja usein korkeakoulunkin käyneitä ammattilaisia. Näiden asemaan SAK:n on kiinnitettävä huomiota ja turvattava myös heidän ansiokehityksensä.
Pohjola kiinnitti huomiota myös SAK:n pääekonomistin viime viikolla julkaistuun blogikirjoitukseen, jossa tämä luonnehti viime vuosien palkankorotuksia liian korkeiksi. Hän pyysi myös liikaa palkkaa saavia nostamaan kätensä ylös. Yhtään kättä ei noussut.
− Solidaarinen palkkapolitiikka ei saa tarkoittaa sitä, että palkkoja lähdetään harmonisoimaan alaspäin.
Kuljetusalalle yhteinen liitto
Pohjola toivoi, että kehitys johtaisi siihen, että kuljetusalalle saataisiin yksi yhteinen liitto. Se olisi hänestä koko alan etu ja lopettaisi myös rajapinnoilla käytävän jäsenkalastelun, joista hyötyy ainoastaan työnantaja.
Hän tuomitsi myös työttömyysturvan leikkaukset ja ns. aktiivimallin.
− On käsittämätöntä, että tällaisia malleja työttömien orjuuttamiseksi yleensä joku keksii.
Vesa Pohjola ihmetteli, kuka ylipäätään keksii työttömien aktivoinitimallin kaltaisia keinoja työttömien orjuuttamiseksi.
Päivitetty: 5.6.2019
Viimeisimmät uutiset
- Liikenneopetusalan, Matkatoimistoalan ja Finnairin matkustamohenkilöstön palkkataulukot uudelle sopimuskaudelle - Uusia työehtosopimuksia julkaistu26.6.2025
- Rikotut työmarkkinat? - Poliitikot ja liittojohtajat lavalla Työväen Musiikkitapahtumassa Valkeakoskella27.6.2025
- Ovelaa leikkauspolitiikkaa – hallitus on silpunnut sosiaaliturvaa pala kerrallaan18.6.2025
- Kohti turvallisia ja väkivallattomia työpaikkoja – Kolumbia ratifioi ILOn yleissopimuksen 19017.6.2025
- AKT:n palvelunumerot palvelevat läpi kesän19.6.2025
- AKT:n sopimuskierros maalissa5.6.2025
- Satamien kannanotto AKT:n edustajakokouksen puheenjohtajavalintoihin5.6.2025
- Työntekijöiden oikeudet maailmalla toteutuvat ennätyksellisen huonosti4.6.2025
- Hallitus jatkaa työntekijöiden kurittamista: Vuorossa määräaikaisuuksia, lomautusilmoitusaikaa sekä takaisinottovelvollisuutta koskevat heikennykset2.6.2025
- AKT sai työehtosopimuksen matkatoimistoalalle4.6.2025
Päivitetty: 5.6.2019