Työsuojeluvaalit 1.11.–31.12.2023
13.10.2023
Työpaikkojen edunvalvonnan kannalta on tärkeää, että työpaikalle valitaan työsuojeluhenkilöt. Työsuojeluvaalit järjestetään marras–joulukuussa aina kahden vuoden välein.
Työsuojelun yhteistoiminta työpaikoilla perustuu lainsäädäntöön ja työmarkkinajärjestöjen sopimuksiin. Yhteistoiminnan osapuolia ovat työnantaja ja työntekijät. Tavoitteena on edistää työnantajan ja työntekijöiden välistä vuorovaikutusta ja mahdollistaa työntekijöiden osallistuminen ja vaikuttaminen työpaikan turvallisuutta ja terveellisyyttä koskeviin asioihin.
Vähintään kymmenen työntekijän työpaikoille on valittava työsuojeluvaltuutettu ja kaksi varavaltuutettua sekä mahdollisesti sovittu määrä työsuojeluasiamiehiä. Isommissa yrityksissä on useampia yhteistoiminta työpaikkoja, joiden työsuojeluvaltuutettuja ei tule korvata työsuojeluasiamiehillä. Myös pienemmille työpaikoille on hyvä valita työsuojeluhenkilöstö helpottamaan työsuojelunyhteistoimintaa.
Työsuojelutoimikunta tai vastaava yhteistoimintaelin on muodostettava yli 20 hengen työpaikoille.
Vaalien järjestäminen
Valinnat tehdään marras–joulukuussa 2023 vuosiksi 2024–2025, jos ei muuta ole perustellusta syystä sovittu. Vaalimateriaalin löydät täältä.
Työsuojelun yhteistoimintahenkilöt ovat työntekijöiden edustajia ja uudistusten alullepanijoita työpaikoilla. Liitto voi toimia vain luottamushenkilöiden, työsuojeluaktiivien ja ammattiosastojen toimihenkilöiden kautta. Suuri haaste on työsuojeluvaltuutettujen saaminen erityisesti pienille työpaikoille.
Lainsäädännön mukaan työsuojeluvaali on aina työpaikkakohtainen asia, ja vaaliin saavat osallistua kaikki työpaikan työntekijät ammattiliiton jäsenyydestä riippumatta.
AKT:n työehtosopimuksen alaisilla työpaikoilla noudatetaan keskusjärjestöjen välillä sovittua teollisuuden ja palvelualojen vaaliohjetta vuodelle 2021. Ohje on tarkoitettu auttamaan työsuojeluvaltuutettujen ja varavaltuutettujen valinnan käytännön järjestelyissä. Ohjetta voidaan soveltaa myös valittaessa työsuojelutoimikunnan jäseniä ja työsuojeluasiamiehiä.
Maksuton sovellus työsuojeluvaalien järjestämiseen työpaikalla
Työturvallisuuskeskus on julkaissut helppokäyttöisen digisovelluksen, jonka avulla työpaikalla voidaan järjestää työsuojeluvaalit. Sovelluksen avulla voidaan toteuttaa sähköinen äänestys.
Sovellus on maksuton työkalu, jolla voi helposti toteuttaa työsuojeluvaalien sähköisen äänestyksen. Sovelluksen käyttäminen vaatii rekisteröitymisen ja palvelusopimuksen hyväksymisen. Lisää luettavissa tästä AKT:n uutisissa
Päivitetty: 19.10.2023
Viimeisimmät uutiset
- Matkatoimistoalan ja Finnairin matkustamohenkilöstön neuvotteluissa pohditaan esityksiä15.5.2025
- Finnairin matkustamohenkilöstön ja matkatoimistoalan neuvotteluissa etenemistä9.5.2025
- Liikenneopetusalalle työehtosopimus8.5.2025
- Huolinta-alan varastoterminaali- ja satamatyöntekijöiden palkkataulukot uudelle sopimuskaudelle8.5.2025
- Maksuton Kesäduunari-info neuvoo kesätyöntekijöitä koko kesän ajan5.5.2025
- Vappuviikolla neuvoteltu matkatoimistoalan ja matkustamohenkilöstön työehtosopimuksista2.5.2025
- AKT:n puheenjohtaja Ismo Kokon vappupuhe Turun Vähätorilla - Työtä ja hyvinvointia1.5.2025
- AKT:n 2. varapuheenjohtaja Niko Blom vappupuhe Lahdessa - katsetta on suunnattava myös paremman ja oikeuden mukaisemman tulevaisuuden rakentamiseen.1.5.2025
- AKT:lle neuvottelutulos liikenneopetusalan työehtosopimusneuvotteluista30.4.2025
- Rautatiealan Unioni RAU: VR-Yhtymälle sakot työtuomioistuimesta: sovittujen työvuorojen rikkominen jatkuu rangaistuksesta huolimatta29.4.2025
Päivitetty: 19.10.2023