AKT:n tes-neuvottelukierroksen neuvottelut laajenevat viikolla kolme
19.1.2023
AKT:n tes-neuvottelukierroksen aiemmin aloitettuja neuvotteluja on jatkettu viikolla kolme useilla sopimusaloilla. Lisäksi on aloitettu neuvotteluja uusilla sopimusaloilla.
Uutena on tänään torstaina 19. tammikuuta aloitettu neuvottelut Elintarvikealan automiesten työehtosopimuksesta. Auto- ja Kuljetusalan Työntekijäliitto neuvottelee tästä työehtosopimuksesta Elintarviketeollisuus ry:n kanssa.
Ensi viikolla 24.1. alkavat neuvottelut myös Air Pro Oy:n ja AKT:n välisestä työehtosopimuksesta.
Lisäksi odotellaan Kaupan automiesten tes-neuvottelujen alkamista. Siinä neuvottelukumppaneina ovat Kaupan liitto ja Palvelualojen työnantajat Palta ry.
Lisää uutisia neuvottelutilanteen edistymisestä odotetaan perjantailta 20.1., jolloin AKT:n hallitus kokoontuu.
Seuraa neuvotteluja osoitteessa akt.fi/neuvottelut
Neuvottelujen etenemisestä lisää neuvottelusivustolla akt.fi/neuvottelut. Sivustolla kerrotaan neuvotteluprosessista ja neuvottelutavoitteista.
Päivitetty: 19.1.2023
Viimeisimmät uutiset
- Neuvottelut jurraavat liki paikoillaan14.2.2025
- SLL, AKT ja IAU yhteistyöhön - tavoitteena lentoliikenteeseen toimialakohtaiset tes-ratkaisut14.2.2025
- Autoliikenteen sekä huolinta-alan työehtosopimusneuvotteluita jatkettu11.2.2025
- AKT tukee Teollisuusliiton tes-neuvotteluja neljännellä saarrolla12.2.2025
- Huolinta-alan neuvottelut alkuun, elintarvikealan automiesten neuvottelut jatkuvat7.2.2025
- SASK kouluttaa uusia lähettiläitä huhtikuussa – haku on auki nyt7.2.2025
- AKT:n tes-neuvotteluissa ei juuri edistystä5.2.2025
- SAK: EK:n ehdottamat veronkevennykset suosivat rikkaita ja murentaisivat talouspolitiikan uskottavuuden5.2.2025
- AKT tukee Teollisuusliiton tes-neuvotteluja kolmannella saarrolla5.2.2025
- AKT:n useilla aloilla sopimukseton tila – mitä se tarkoittaa?3.2.2025
Päivitetty: 19.1.2023